7 nejlepších divnoknih

Máte rádi doopravdy originální příběhy? Baví vás objevovat bizarní fantasy světy očima postav, které si rozhodně nehrají na normální středoškolačky? Užíváte si čtení YA knih, kterým se třeba nedostává tolik pozornosti? Pokud jste aspoň jednou odpověděli ano, pak pro vás máme sedm tipů na knihy, které možná na první pohled vypadají podivně, ale rozhodně stojí za to. Říkáme jim divnoknihy, ale myslíme to rozhodně jako velké plus.

Každé srdce je bránou
Seanan McGuire

Zazvonil zvonec… a co se dělo pak?

Domov slečny Westové na první pohled působí jinak, ve skutečnosti se zde ale stará o děti, které se vrátily z jiných světů. A které se tak docela nesmířily s tím, že je ostatní považují za blázny.  Tuhle krátkou knížečku budete mít přečtenou za chvilku – to ale neznamená, že by vás snad autorka na něčem šidila! Svět i postavy jsou bizarní, tedy přiměřeně okolnostem. A navíc se můžete těšit na záhadu, kterou bude potřeba vyřešit, takže ani o zápletky není nouze.

Prokletý rok
Kim Liggett

Mrazivý román v duchu fenoménu Příběh služebnice

Svět Prokletého roku je k ženám nemilosrdný. Všechny musí v šestnácti podstoupit roční vyhnanství a vrátí se jako poslušné ženušky – ale ne všechny. Tahle kniha naprosto právem získala titul prvního HumbookTipu. Budete se u ní bát, mít slzy na krajíčku, ale taky všem postavám fandit až do morku kostí. Od čtení se nebudete moct odtrhnout, tak napínavé to je! Ovšem nejvíc bodů si autorka zaslouží za dusivou, temnou, mlžnou atmosféru, která příběhu dodává docela jinou auru.

Tady končí svět
Amy Zhang

Známe své přátele doopravdy? A známe vůbec sami sebe?

Na první pohled příběh o kamarádství Micaha a Janie. Na druhý pohled ale mnohem komplexnější vztah dvou mladých lidí, který obestírá tlustá vrstva tajemství. A jak všichni víme, tajemství mohou všechno zničit. Ve vyprávění se střídají Jamie a Micah – každý z nich je docela jiný a jako bonuse se můžete těšit i na zápisky z Janiina deníku. Tady končí svět ale nelze zaškatulkovat jako další YA titul o kamarádství – tahle kniha předává mnohem víc. Víc myšlenek, víc pocitů a víc podnětů změnit věci, které nejsou tak docela v pořádku…

Noci běsů
Kateřina Šardická

Mysteriózní thriller od autorky bestselleru Zmizení Sáry Lindertové

Skvělé tituly se najdou i u českých autorů – a Noci běsů zastávají jednu z čestných příček! Když se do jedné vesnice v pohraničí vrátí čtyři děti, které pohřešovali dvanáct let, začnou se dít neskutečné věci… anebo možná až příliš skutečné? To se budete muset dočíst sami. Sice se nejedná o žádný horor, ale i tak stránky ubíhají jako nic a pravděpodobně se při čtení dostaví i husí kůže. Pokud holdujete slovanské mytologii, nesmíte si tuhle knihu nechat ujít!

Mezi světy
Andy Weir, Sarah Andersen

Co se stane Alence, když se vrátí z Říše divů? Wendy ze Země Nezemě? A Dorotce ze země Oz?

Tvrdíte, že kombinace země Oz, Říše divů a Země Nezemě nemůže fungovat? Nechte se vyvést z omylu fenomenálním komiksem Mezi světy, na kterém spolupracoval jeden s nejúspěšnějších autorů sci-fi s talentovanou kreslířkou (a autorkou komiksů jako Dospělost je mýtus!) Dorotka, Alenka a Wendy se potkávají na barevných stránkách a prožívají napínavá dobrodružství napříč všemi třemi magickými světy. Smích u čtení zaručen, a pokud jste fanoušci aspoň jednoho ze tří původních příběhů, tohle si zkrátka a dobře musíte pořídit.

Milionkrát June
Emily Henry

Dokáže láska překonat kletbu, která provází jejich rodiny už celé generace?

Říct, že rodiny June a Saula se nemají zrovna v lásce, by bylo kruté zlehčování situace. Už po generace se tyhle dva klany nemohou vystát. Junina rodina navíc věří, že svět je širší než šedá realita, ve které se všichni den co den pohybujeme. Saul a June se však ocitnou před obtížným úkolem, který ani jeden z nich nezvládne vyřešit sám. Jejich osud budete sledovat se zatajeným dechem, protože nic tak ojedinělého jste pravděpodobně ještě nečetli. Autorka si vyhrála s postavami, jejich vztahy, ale také zápletkami a světem. Tahle kniha si prostě zaslouží mnohem víc čtenářů!

January a deset tisíc dveří
Alix E. Harrow

Když člověk vstupuje do dveří, musí mít odvahu vidět druhou stranu.

January relativně pokojně žije v sídle pana Lockeho, pro něhož pracuje její otec. Všechno se ale změní, když najde knihu, která jí podezřele připomíná něco cizokrajného… nebo možná něco z docela cizího světa. A když ji začne číst, zjistí, že hraje ještě mnohem důležitější roli. Tohle je ta pravá kniha pro všechny snílky, kteří rádi utíkají do světa fantazie a nejradši by v něm našli vlastní domov. January není zrovna konvenční hrdinka, takže i děj se vymyká čemukoliv nudně běžnému. Autorka si taky hodně vyhrála s motivem přátelství a vedlejšími postavami!

Máte pocit, že jsme vám v tomhle článku dali málo doporučení? Mrkněte na další články z řady 7 nej:

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Jeden komentář: “7 nejlepších divnoknih”

  1. Annia3270 napsal:

    Moje úplně nejdivnější a nejbizadrnější kniha je Vita Nostra. Miluju♡

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *