HumbookFest - FAQ

O HumbookFestu

Co je to HumbookFest?

HumbookFest je knižní festival pro fanoušky young adult, který se koná každý rok na podzim v Praze. Kromě programu se zahraničními a českými autory nabízí také bohatý doprovodný program, a to nejen pro fanoušky čtení. Pro více informací o aktuálním ročníku sleduj náš web, Facebook, Instagram a TikTok.

Kdo HumbookFest pořádá?

Pořadatelem festivalu je Albatros Media a.s.

Kdy a kde se koná letošní ročník?

Sedmý ročník se bude konat v prostoru O2 universum v sobotu 14. října 2023. Potvrďte účast na oficiální události.

Jaký je program letošního ročníku?

Program letošního ročníku postupně zveřejňujeme v sekci Program. Těšit se můžeš na besedy se zahraničními i českými autorkami a autory, bookstagramery, booktokery a zkrátka dalšími osobnostmi pohybujícími se ve světě knih. Do prostor O2 universa začneme pouštět cca v 9:00, první besedy začnou v 9:40. Jedno je jisté, program bude letos skutečně nabitý.

Kdo letos přijede?

Všechna jména postupně zveřejňujeme v sekci Autoři. Ze zahraničních autorů přijede Brigid Kemmerer, která je autorkou young adult bestsellerů Na co slova nestačí, Dopisy ztraceným či Říkej tomu, jak chceš. Další zahraniční spisovatelkou bude Stacey Marie Brown, která v Česku debutovala prvním dílem fantasy série Divoká říše a její druhý díl představí právě na HumbookFestu. A zlatý hřeb na závěr – Neal Shusterman! Oceňovaný autor má na kontě přes tři desítky knih včetně megaúspěšné série Smrtka, podle níž v současnosti vzniká i hollywoodský velkofilm.

Jak se na HumbookFest dostanu?

O2 universum najdeš na metru B, stanice Českomoravská. Dojet se dá i tramvají – zastávka Aréna Libeň Jih. Nedaleko je také vlakové nádraží Praha Libeň. Mapu okolí najdeš tady.

Zaparkovat se dá v OC Harfa přímo vedle O2 universa. Parkování je zde i o víkendech sice zpoplatněno, ale jsou možnosti, jak ho mít zdarma. Stačí, když pošleš někoho na nákup vánočních dárků. Více informací o parkování v obchodním centru najdeš tady. Společně se vstupenkou na HumbookFest lze také přímo v síti TicketMaster zakoupit parkovací kartu do Parkovacího domu O2 Arény, stojí 400 Kč na celý den.

O2 universum je bezbariérové – bezbariérové vstupy jsou situovány od tramvajové zastávky z ulice Českomoravská.

Do O2 universa se vstupuje hlavním vstupem, který se nachází ve 2. podlaží, z ulice Českomoravská nebo od tramvajové zastávky z ulice Českomoravská. Tento vstup do O2 universa je zajištěn 12 vstupními turnikety a 2 brankami pro invalidy.

Pokud nejsi z Prahy a pojedeš na HumbookFest z různých koutů republiky či ze Slovenska, mrkni, jestli u tebe zastavují vlaky Leo Express. Na jízdenky s odjezdem od 13. do 15. 10. totiž platí 15% Humbook sleva na všechny spoje Leo Express ve třídě Economy. Stačí zadat kód „humbookfest2023“ při platbě.

Kterým vstupem se dostanu dovnitř?

O2 universum má několik desítek vstupů. Vstup na HumbookFest bude označen LED panelem nad vstupními dveřmi, kde snadno rozpoznáš i to, kudy na HumbookFest vstupovat. Vstupy číslo 34 a 35 jsou určeny pro účinkující, vstupy 30 – 33 jsou určeny pro držitele VIP vstupenek, vstupy 24 – 29 pak pro držitele základních vstupenek.

Pokud jsi držitelem VIP vstupenky, nezapomeň se hned za vstupem do prostor O2 universa stavit u pultu, kde dostaneš pásku na ruku!

K odchodu z HumbookFestu využij vstupy 21 – 23, budeš-li se pak chtít zase vrátit, jdi dovnitř opět vstupy, kterými jsi šel / šla dovnitř poprvé (tedy 34,35 nebo 30 – 33, nebo 24 – 29). Pozor! K opakovanému vstupu na HumbookFest se budeš muset znovu prokázat platným lístkem.

HumbookFest otevíráme v 9:00.

Mám problém související s organizací, například se nevyznám v prostorech.

Neváhej se obrátit na Humbook infostánek. Tady ti ochotně pomůžeme a poradíme, a pokud nebude vědět služba na stánku odpověď rovnou, co nejdříve ji pro tebe zjistí. Zároveň tenhle stánek bude fungovat jako Ztráty a nálezy. Humbook infostánek bude umístěn ve 3. patře vedle hlavní šatny.

Vstupenky, autogramiády a VIP taška

Jak je to se vstupenkami a podmínkami autogramiád?

Aktuální informace o dostupnosti vstupenek a odkazy na jejich koupi najdeš v sekci Vstupenky.

Můžu si přinést z domu knížky na podpis?

Ano, můžeš si vzít vlastní knihy. Pokud neuneseš vše, tak můžeš knížky na podpis pořídit na místě se slevou.

Jak probíhají autogramiády českých a zahraničních autorů?

Informace k autogramiádám a naše tipy najdete v sekci Autogramiády.

Jak to letos bude s VIP taškami?

Tento rok jsme tašky plné dárků vyčlenili z VIP vstupenky. Důvod byl především ten, že bylo lidé, kteří nechtěli tašku a i tak si ji museli koupit a tedy zaplatit její hodnotu, pokud chtěli lístek se vstupem na autogramiádu zahraničních autorů.

Letos tak na tebe čeká Taška plná Humbooku! Co v ní najdeš? Takhle šmrncovní Humbook taška už dlouho nebyla. Má boží barvy, prakticky rozšířené dno… a co teprve, až zjistíš, co je uvnitř!

Čeká na tebe jedna reading copy chystaného YA hitu (náhoda rozhodne o tom, jestli bude z CooBoo, nebo z Fragmentu). Kvalitní počtení ti přichystá i minisoubor čtyř povídek od pěti českých autorek z nakladatelství YA čtu a první díl jedné z pěti manga sérií od Nakladatelství Crew (o konkrétním titulu opět rozhodne náhoda).

Dál se můžeš těšit na Humbook citátovou tužku (náhrada za knihomolské lepíky, které přišly bohužel poškozené), limitovanou edici samolepek, kterou ilustrátorka Adéla Stopka navrhla jen a pouze pro tuhle plátěnku, voucher na nákup knih v hodnotě 400 Kč, Funko POP klíčenku nebo 4 sběratelské knižní kartičky z nakladatelství Grada . A na závěr ještě něco sladého od Chupa Chups, záložka k titulu Supro: Hrdinové na dluh a magnetická záložka od výrobce čajů LOYD. Tahle taška je prostě esencí HumbookFestu 2023.

Jak Tašku plnou Humbooku získat?

Tašku plnou Humbooku si letos můžeš zkusit ulovit buď na webu albatrosmedia.cz v rámci online obchodní akce, které potrvá od pátku 13. 10. do neděle 15. 10., nebo přímo na HumbookFestu.

Tašku budeme prodávat na samostatném prodejním místě ve 3. patře, hned vedle záložní šatny.

Protože přednostní právo a lepší cenu na nákup Tašky plné Humbooku mají držitelé VIP vstupenek, tak do 13:00 se na prodejním místě musíš prokázat VIP páskou na ruce. Budeš si tak mot koupit 1 kus Tašky za zvýhodněnou cenu 999 Kč.

Od 13:00 si pak zbylé tašky mohou koupit i držitelé základních vstupenek a to za cenu 1 119 Kč. Prodej tašek potrvá pouze do vyprodání zásob.

Pokud by na tebe taška nezbyla (nebo jsi držitelem základní vstupenky a nechceš čekat, kolik tašek bude v prodeji od 13:00), nezoufej. Na stánku Humbook knihy, kde bude v prodeji i Humbook merch, si můžeš koupit plátěnku HumbookFest 2023 a nejrůznější merch samostatně.

Další informace

Co vše bude na místě k dispozici k jídlu a pití?

Do prostor O2 universa není dovolenou vnášet jídlo a pití odjinud. Výjimku mají pouze osoby se speciálními stravovacími omezeními (například kvůli diabetes). V případě, že máš takovéto zdravotní omezení a potřebuješ proto mít u sebe svoje jídlo/pití, prokaž se ostraze u vstupu patřičným dokladem o těchto omezeních.

V O2 universu bude zajištěn prodej pití i jídla a neboj, pamatujeme i na bezlepkáře a vegany. Seznam toho, co si na festivalu budeš moct koupit najdeš níže. Pokud by O2 universum ale tvé chutě neuspokojilo, vedle O2 universa je Galerie Harfa, kam je možné se dojít občerstvit.

V rámci HumbookFestu můžeš využít dvě food zóny a „kavárnu“.

Kavárnu s možností zakoupení studených i teplých nápojů (včetně rostlinného mléka do kávy) najdeš ve 2. patře, a kromě pití bude v nabídce i sladké: čokoládový muffin, koláč s lesním ovocem, máslový croissant a bezlepkové cookies s čokoládou.

Ve 2. patře najdeš také food zónu s možností posezení a nabídkou větších teplých jídel. V nabídce bude: vegetariánská polévka Minestrone, kuřecí vývar s masem, zeleninou a nudlemi, veganské bezlepkové sezamové nudle s křehkou zeleninou a Teriyaki omáčkou, filírované kuřecí prso, dýňové ragú s rajčaty a bylinkové spätzle, kuřecí řízek a bramborová kaše.

Ve food zóně ve 3. patře s možností posezení bude k dispozici: bezlepková veganská bageta s tofu krémovým sýrem, rajčaty, bazalkovým pestem a rukolou, Tramezzino chléb se šlehaným kozím sýrem, grilovanou cuketou, pečenými paprikami a špenátem, zapečený wrap s hovězími líčky, BBQ omáčkou, zeleninou a sýrem čedar, párek v rohlíku, salát Caesar s kuřecím masem, slaninou a krutóny

Nabídka platí do vyprodání zásob.

Jaké prodejní stánky budou na HumbookFestu?

Samozřejmostí na festu je hlavní stánek s prodejem knih, merche apod., který nabídne 20% slevu. Anglické knihy bude prodávat enbook.cz, dále se dočkáte stánků s deskovými a jinými hrami, čajovna Loyd nabídne zdarma ochutnávku svých čajů a kupu stánků najdeš také v Artist Avenue.

Co když s sebou budu mít větší batoh nebo tašku a nebudu je chtít celý den tahat?

Na HumbookFestu můžeš využít úložné skříňky mimo přímý prostor konání festivalu. Cenné či objemné věci a zavazadla lze po dobu konání akce je uložit do úschovny (Depozitu), kterou najdeš vlevo od vstupu do O2 universa (ve směru ke Galerii Harfa). Platba je možná pouze v hotovosti.

Orientační ceník:

 • malé předměty: 20,- Kč (např. nůž, deštník, potraviny)
 • střední předměty: 50,- Kč (např. menší batoh, taška, skládací kočárek)
 • cenné a velké předměty: 100,- Kč (např. notebook, tablet, fotoaparát, kufr, krosna)

Depozit je prostorově omezen a slouží především pro úschovu nadrozměrných zavazadel (větších než 40x30x20 cm) a dalších předmětů, s kterými není možné vstoupit do O2 universa.

V rámci samotného HumbookFestu můžeš využít klasickou šatnu. Hlavní šatnu najdeš ve 3. patře (hned nalevo u schodů z 2. patra), připravena bude i záložní šatna (stejné umístění, ale napravo od schodů). Připrav si 20 Kč jako poplatek za uložení věcí.

Je něco, co si s sebou brát nemám?

Do O2 universa není dovoleno vnášet:

 • alkohol
 • potraviny a nápoje (s výjimkou doložených zdravotních důvodů)
 • lahve, nádoby všeho druhu (skleněné či PET lahve, plechovky, dózy apod.)
 • natlakované předměty
 • sklo či skleněné předměty
 • drogy, toxické a omamné látky
 • výbušné látky (trhaviny, třaskaviny a výbušné hořlaviny)
 • hořlaviny
 • parfémy – nad obsah 100 ml
 • laky nebo deodoranty ve spreji – nad obsah 100 ml
 • nadměrná zavazadla (větší než 40 x 30 x 20 cm)
 • zbraně (bodné, sečné, střelné apod.), nůžky
 • tyče (např. selfie tyč, násady, žerď na vlajku apod.)
 • nenošené oděvy
 • notebooky, tablety, jakékoliv druhy záznamových zařízení, a to datových, obrazových i zvukových (výjimky uděluje zpravidla pořadatel akce). Zákaz vnášení notebooků, tabletů a podobných přístrojů se netýká návštěvníků VIP prostor.
 • profesionální fotoaparáty s odnímatelným objektivem (povolené jsou pouze malé kapesní fotoaparáty)
 • dalekohledy
 • deštníky (s výjimkou skládacích v případě deště)
 • dětské kočárky (včetně tzv. „golfových holí“)
 • jízdní kola, koloběžky (aj. dopravní prostředky či sportovní pomůcky a náčiní)
 • ambush (tzv. záškodné) marketingové produkty
 • politické a reklamní materiály (do VIP prostor je možno vnášet reklamní materiály po předchozím souhlasu provozovatele O2 universa)
 • jiné nebezpečné předměty, které by mohly způsobit škodu na zdraví nebo majetku, jak O2 universa, tak pořadateli akce a návštěvníků. O nebezpečnosti jednotlivých předmětů má právo rozhodnout provozovatel O2 universa nebo pořadatel akce.

Jaká jsou pravidla pro vstup v cosplayi?

Jdeš-li na HumbookFest v cosplay, prostuduj si bod výše s definovanými předměty, které nelze do prostor O2 universa vnášet.

Pamatuj, že na HumbookFest je možno vnášet makety a repliky zbraní pouze pro účely cosplaye. Chladné zbraně a nebezpečné rekvizity lze do budovy vnášet jen v měkčeném provedení nebo jako nepoužívaná pevná součást kostýmu. Zbraněmi je zakázáno manipulovat. Kostým a jeho doplňky musí být bez ostrých hran a nebezpečných částí. Při sporu účastníka s posuzovatelem kostýmu rozhoduje vedoucí bezpečnostní služby O2 universa. Neschválení kostýmu pro vstup není důvodem pro vracení vstupného. Využijte šatnu, nenechávejte zavazadla a věci ležet volně bez dozoru – kvůli uvolnění cesty v případě evakuace, pro ochranu vašeho majetku, z bezpečnostních důvodů.

A co děti a mazlíčci?

Do O2 universa je zakázán vstup zvířat, vyjma asistenčních zvířat.

HumbookFest je určen především pro čtenáře young adult. Úplně malé děti si tak akci nejspíš neužijí, ale navštívit ji samozřejmě mohou.

Jaký je oficiální hashtag festivalu?

Oficiální hashtagem letošního ročníku je #humbookfest2023

Můžu na festivalu fotit a natáčet?

Je zakázáno vnášet profesionální záznamová zařízení, pořizovat fotografie, obrazové a zvukové záznamy pro novinářské, propagační a komerční účely bez předcházející akreditace. Povoleno je fotografování, natáčení a pořizování obrazových a zvukových záznamů pro osobní a fanouškovské účely. Za tímto účelem je povoleno vnášet neprofesionální záznamová zařízení bez stativů a mobilní telefony.

Bude mě na festivalu někdo fotit a natáčet?

Účastí na akci HumbookFestu vyjadřuješ souhlas s pořizováním fotografií a zvukových a zvukově obrazových záznamů své osoby. Tyto fotografie, zvukové a zvukově obrazové záznamy mohou být pořadatelem použity pro jakékoliv reklamní, propagační a podobné účely, a to bezplatně.

Co když se mi udělá špatně?

Na HumbookFestu budou přítomni zdravotníci. Najdeš je ve foyer ve 2. patře nedaleko východů z festivalu. Neboj se na ně obrátit, pokud se nebudeš cítit úplně fit.

Pravidla pro vstup na HumbookFest

Pro HumbookFest jsme i letos museli stanovit určitá pravidla a jejich dodržování je vyžadováno v zájmu bezpečnosti a spokojenosti všech účastníků, tedy i tebe. Pravidla jsou stanovena v souladu s pravidly určenými Hasičským záchranným sborem ČR, Policií ČR, Městskou Policií, Městským Úřadem a majitelem budovy. Neznalost pravidel neomlouvá! Nejsi-li si něčím jistá/ý, máš-li nějaké přání nebo stížnost, obrať se prosím na organizátory označené tričky Humbook CREW. Poradí, pomohou, většina věcí se dá vyřešit, pokud se o nich včas dozvíme. Děkujeme ti za spolupráci a dodržování pravidel účasti popsaných níže.

Seznam s pravidly účasti stanovenými Organizátorem akce (Humbook CREW) a majitelem budovy O2 universa a dodržuj je.

Jako účastník akce se nákupem vstupenky a služeb zavazuješ dodržovat pravidla účasti a podmínky čerpaných služeb. Závažné či opakované porušení pravidel účasti bude znamenat vyloučení z akce bez náhrady plateb. Organizátoři nenesou zodpovědnost za škody na majetku a zdraví účastníků, zejména pokud jsou způsobeny nedodržováním pravidel účasti a bezpečnosti.

Respektuj a bezodkladně dodržuj pokyny Organizátorů akce a pracovníků O2 universa.

V případě sporu účastníka s Organizátorem nebo pracovníkem O2 universa ohledně výkladu pravidel rozhoduje project manager HumbookFestu a proti jeho rozhodnutí není odvolání.

Dodržuj požární a bezpečností předpisy.

Zakládání ohňů, používání plynových a elektrických spotřebičů vyvíjejících teplo je přísně zakázáno kdekoliv v budově. Kouření je povoleno pouze na vyznačených místech v O2 universu. Je zakázáno připojovat vlastní elektrické zařízení do zásuvek bez povolení organizátora. Využij šatnu, nenechávej zavazadla a věci ležet volně bez dozoru – kvůli uvolnění cesty v případě evakuace, pro ochranu tvého majetku i z bezpečnostních důvodů.

Nos u sebe pořád vstupenku a aktivně se jí prokazuj pracovníkovi O2 universa či Organizátorovi při KAŽDÉM průchodu vstupem.

Jsi povinen podstoupit podrobnou kontrolu vstupenky v případě pochybnosti Organizátora nebo pracovníka O2 universa. Vstupenka platí pro sobotu 26. listopadu a je platná pouze s kontrolním ústřižkem. Opravňuje tě k opakovanému vstupu. Opakovaný vstup ti bude umožněn, pokud si před odchodem z budovy znovu aktivuješ vstupenku na výstupním turniketu. Bez této aktivace je vstupenka pro opakovaný vstup neplatná. Poškozené vstupenky jsou neplatné. V případě ztráty se náhradní vstupenka neposkytuje.

Neobtěžuj okolí.

Po celou dobu festivalu respektuj ostatní účastníky a udržuj pořádek a klid v budově, v jejím blízkém i širším okolí. Uklízej po sobě a třiď odpadky, udržuj čistotu. V průběhu programu neruš autory pořadů a ostatní účastníky. Při komunikaci s pracovníky O2 universa, Organizátory a dalšími účastníky dodržuj zásady slušného chování. Přednost mají vycházející z místnosti nebo budovy. Je zakázáno sedět, stát či se jinak zdržovat v místech průchodu, na schodištích apod.

Nepoškozuj zařízení. Hlídej si vlastní věci.

Zdrž se veškerého jednání, které by mohlo mít za následek poškození nebo zničení vybavení O2 universa, Organizátora, jejich partnerů a ostatních účastníků. Jako účastník akce neseš plnou hmotnou zodpovědnost za škody, které způsobíš. Ztracené věci budou k vyzvednutí v šatně nebo v akreditačním koutku festivalu, kam také můžeš odnášet cizí věci, které najdeš. Na festival doporučujeme nenosit a bez dozoru nenechávat cenné věci. Organizátoři nenesou zodpovědnost za případné krádeže.

Dodržuj zákony ČR, další právní normy i vyhlášky Městského úřadu.

Zejména upozorňujeme na nutnost dodržování věkové hranice 18 let pro konzumaci alkoholu. Starším 18 let připomínáme jejich zodpovědnost, aby neobjednávali alkohol pro mladší kamarády. Zjevná podnapilost je porušením pravidel účasti.

Související posty
humbookfest
Fotoreport z HumbookFestu 2023

Jaký byl HumbookFest 2023? Najdete se na fotkách? Pokud byste chtěli nějakou přesdílet, hodit na svůj Insta apod., nezapomeňte označit @humbook a připsat jméno fotografa a označení, který je uveden u každého alba. Stáhněte si fotky od Matěje Hoška @mattesh Stáhněte si fotky od Evy Měcháčkové @eveanimal Stáhněte si fotky od Kláry Mithové @clara.photohgraphy Stáhněte […]

videa
VLOG #HumbookFest2022

„HumbookFest je akce, na kterou můžete přijít v korunce a nikomu to nepřijde trapné, naopak vám všichni pochválí šaty a ještě se s vámi vyfotí.“ Tak si v Makynině vlogu užijte akci, o které lidi říkají tak krásné věci. Letos jste udělali parádní atmosféru a my vám za to DĚKUJEME 🙏❤️

humbookfest
Fotoreport z HumbookFestu 2022

Jaký byl HumbookFest 2022? V nových prostorech, ale pořád hlavně o knihách a potkávání se. Najdete se na fotkách? Pokud byste chtěli nějakou přesdílet, hodit na svůj Insta apod., nezapomeňte označit @humbook a připsat jméno fotografa: Matěj Hošek.