HumbookFest - Autoři

Lin Rina

instagram

Úsměv, šálek čaje v ruce a hlava plná příběhů. Když Lin Rina píše, sní o jiných světech, časech a vesmírech. Ráda se ale podílí i na kreslení ilustrací a na kaligrafických detailech, i když přitom riskuje prsty špinavé od inkoustu. Ve svém každodenním životě tráví spoustu času se svými dvěma dcerami mezi hrady z písku a papírovými úryvky dětských knih. Žije s malými žabkami a se svým manželem na zasněném malém místě obklopeném lesem. U českých čtenářů zabodovala historickým románem Kroniky prachu, který se stal bestsellerem. Jako druhá jí v češtině vyšla fantasy Limea.

Vladimíra Šebová

instagram

Vladimíra Šebová je slovenská spisovatelka a autorka slovenské bestsellerové série Insomnia, která ovládla žebříčky nejprodávanějších knih na Slovensku a byla nominovaná na nejrůznější literární ocenění. U nás jí letos vychází fantasy Dcera zimy. Vlaďka je přesvědčená, že jenom jedna realita nikdy není je dost, a tak vytváří nové, ať už ve svých knihách plných fantasy světů, nebo ve videohrách, do kterých píše příběhy a scénáře. A živí se tím! (Ano, je možné živit se tím, co milujete.) Harryho Pottera přečetla více než dvacetkrát a v zimě hrdě nosí svůj zmijozelský šál. Nikdy neodmítne večer se stolními hrami s kamarády nebo oddych u Playstationu. Je ale ráda, že její věrný parťák foxteriér Doby ji vždy nadšeně vytáhne na procházku do pražských uliček a každý den ji učí trpělivosti, která je tak důležitá při nekonečném ťukaní do klávesnice. A pokud byste kdykoli nakoukli do její pracovny, zaručeně ji tam najdete s hrnkem dobrého kafe.

Lucie Ortega

instagram

Lucie se narodila v Praze roku 1985. Vystudovala mezinárodní obchod, aby zjistila, čím se živit nechce, a raději začala pracovat jako lektorka a koučka. V současnosti se také věnuje copywritingu a pod pseudonymem Lorena kreslí fotorealistické portréty tužkou. Ráda cvičí jógu, miluje přírodu a zajímá ji psychologie, mytologie a pár dalších věcí končících na –ie. Doma má dva malé a jednoho velkého muže. Psaní miluje od dětství. Většina jejích děl se nese ve stylu magického realismu nebo fantasy. V roce 2020 vyhrála literární soutěž Hvězda inkoustu s tématem slovanská mytologie a letos na jaře jí vyšla kniha Světla nad močálem.

Nofreeusernames

instagram

Ola alias Nofreeusernames žije u své černé kočky Belmonda na Vsetíně, v domě, který hlídá velký medvěd a většinu místa zabírají knihy, LEGO a funko pop. Je absolventkou Informačních studií a knihovnictví na MUNI a už během školy zahájila svou kariéru kolem knih. Nejdřív jako členka skupiny Guerilla Readers, což byla její první zkušenost s marketingem a zejména sociálními sítěmi, později se dostala k práci v univerzitní knihovně ve Zlíně, chvíli podnikala, pracovala v knihkupectví a nakonec skončila v nakladatelství. Nikdy nevěřila, že napíše knihu, ale pak jí sedlo psaní chat fiction v aplikaci Storki, kterou četlo čím dál tím víc lidí. A právě z té nejpopulárnější Jsem tu a mám čokoládu vznikla její debutová kniha Navždycky. Její volné pokračování Miluju tě. Já vím vyšlo o půl roku později. Veškerý autorský honorář Ola investuje do nákupu LEGA.

Jan Urban

instagram

Doménou Honzy Urbana je především fantasy, má na svém kontě několik urban fantasy románů o prastarém řádu výjimečně nadaných lidí, kteří se snaží udržet křehkou rovnováhu pražských magických sil a ochránit Prahu před hrozícím koncem světa. V nakladatelství CooBoo mu nyní vychází první díl temné fantasy série o střetu božské a lidské touhy po moci Zloděj osudů.

Kateřina Šardická

instagram

Narodila se v roce 1991 a v současnosti žije a tvoří v Brně. Vystudovala teorie a dějiny filmu na Masarykově univerzitě. V minulosti pracovala jako televizní dramaturgyně, teď se věnuje knihám. Má za sebou tvorbu několika menších scénářů, psaní se věnuje od svých patnácti let. Jejím prvním publikovaným románem je Zmizení Sáry Lindertové, po něm následoval mysteriózní thriller Noci běsů. Katka má slabost pro filmy na 35 mm páse a pečení. Život jí ztrpčují dva kocouři.

Alžběta Bílková

instagram

Narodila se v roce 1994 v Praze. Vystudovala Dějiny evropské kultury na Katolické teologické fakultě při UK, kde nyní studuje i magistra Ve volném čase se kromě psaní věnuje čtení, poslechu hudby a podcastů, koukáním na filmy a seriály, pečení a příležitostně i keramice. Společně s knižní bookstagramerkou a youtuberkou Zuzkou (@bo_okista) natáčí a vydává jednou měsíčně podcast Holky jdou na draka, zaměřený primárně na fantastickou literaturu. Samotnému psaní se věnuje od dětství, v patnácti absolvovala psací workshop, který kompletně změnil její pohled na vyprávění příběhů. Její první kniha Z kouře a kamene vyhrála první ročník soutěže Hvězdy inkoustu nakladatelství Fragment, po ní následovala slovanskou mytologií inspirovaná fantasy Kosti Mraza.

Sam Xabyssus

instagram

Sam Xabyssus alias Kateřina Doležalová se narodila v Opavě, kde taky vystudovala hotelovou školu. V 19 letech odjela za prací do Británie, ale pracovala třeba i na výletních lodích ve Francii. Ve volném čase ráda cestuje, hraje stolní hry a píše knihy. Těch už napsala několik, tou poslední je Vůně citrónu. Jejím snem je motivovat lidi. Jak sama říká: „Když to dokázal takový blázen jako já, tak fakt může každý. Stačí jen trocha štěstí a hromada tvrdohlavosti.“ Momentálně žije v Praze se svou přítelkyní, kterou si, hned jak to bude možné, vezme.

Theo Addair

instagram

Theo Addair se narodil na Královských Vinohradech v Praze. Odmala byl jako pytel blech a jedině knížky ho dokázaly udržet v klidu. Dnes pracuje v advokátní kanceláři a krom psaní je jeho zálibou cestování a s ním spojený zájem o cizí jazyky. Se svými krátkými povídkami se umístil v několika literárních soutěžích včetně Ceny Karla Čapka. Jeho debutový román Muffin a čaj s tematikou LGBT zaznamenal u české mládeže nebývalý úspěch, stejně jako volné pokračování Koláčky a spiklenci. V trochu jiné poloze pak Thea představila dvoudílná fantasy Ve stínu oskeruše.

Tess M. Puffrová

instagram

Tess se narodila v Praze v roce 1992 a kromě pár letého pobytu na Kladně tam žije celý život. Vystudovala ochranu obyvatelstva na ČVUT, ale už během studia věděla, že ji víc naplňuje umělecká činnost. Její největší zálibou je kromě psaní cukrařina, takže si udělala profesní kvalifikaci, aby se jí mohla v budoucnu věnovat a splnit si svůj sen mít malou cukrárnu. Když zrovna nepeče, tak ráda čte a samozřejmě píše. Na svém blogu bez obalu popisuje zkušenosti s depresemi, se vztahy, i se svou cestou k autorství, která u ní začala na střední škole. V roce 2020 jí vyšla prvotina Zatracená láska přes crowdfunding v nakladatelství Pointa a v lednu roku 2022 vyjde pokračování Zlomená láska v nakladatelství Fragment.

Ella Fever

instagram

Milovnice malby a focení i poeta s hlavou a srdcem v oblacích – to jsou dva umělecké světy, které se v Elle střetávají. Píše hodně, pořád a už úplně odmala, lásku ke knihám si prohlubuje i studiem tvorby obálek a sazby knih. Psaní je pro ni forma, jak ze sebe něco dostat, ale i jak se spoustu věcí dozvědět. Na psaní zbožňuje rešerše a plánování příběhů i když ani to samotné psaní není k zahození. Třeťák není její prvotina, tou byla série Bublifuk, která začala vycházet, když jí bylo čtrnáct. Svými knihami chce ukázat, jaké dospívání může být.

Radek Starý

instagram

Radek Starý alias TenSterakdary je známý především díky natáčení herních videí pro svůj YouTube kanál. Být postavou ve světech, které vymýšlí někdo jiný, už mu ale nestačilo. Radek stvořil svůj vlastní fantasy svět, a tak se zrodila knižní série Arila. První díl, Arila: Stříbrné město, vyšel v CooBoo v květnu tohoto roku. Druhý s názvem Arila: Poslední hvězda vyjde v listopadu.

Martin Bečan

instagram

Martin napsal Hvězdopravce, Kaziměsty, několik povídek prapodivných žánrů a nepřeberné množství reportáží, rozhovorů a novinových článků. Vystudoval žurnalistiku a sémiotiku a v tuhle chvíli dokončuje doktorát z literární teorie. Jako novinář má zkušenosti s prací v časopisech, novinách, rozhlase i televizi. Cizí mu ale nejsou ani řemesla literárního redaktora nebo korektora. Na živobytí si vydělává v PR agentuře. Martin pochází z Mohelnice, žil a studoval v Olomouci a Praze, která mu poskytuje útočiště i teď, a často bývá k vidění v Plzni. Ve volném čase natáčí podcastový seriál Díra.

Lucie Bechynková a Barbora Krčmová

instagram

Lucie Bechynková a Barbora Krčmová jsou fanynky zločinu. V jeho pasivní podobě, samozřejmě. Aby mohly svoji vášeň využít, rozhodly se příběhy šířit dál a založily úspěšný podcast Opravdové zločiny, ve kterém vyprávějí zákulisí a detaily těch nejzásadnějších světových případů. Z něj vznikla i stejnojmenná kniha. Lucie i Bára jsou obě také moderátorkami na rádiu Evropa 2.

Další hosté

Karolína Meixnerová

instagram

Karolína Meixnerová se narodila v roce 1993 v Turnově. Vystudovala bohemistiku a žurnalistiku na Karlově univerzitě. Hned po škole nastoupila do České televize jako produkční, kde spolupracovala na výrobě dokumentárních pořadů, dnes se věnuje natáčení divadelních záznamů v Dramoxu. Vedle toho se snaží popularizovat klasickou literaturu, a čtenářům tak zpříjemnit zážitek z povinné četby. Pomocí svého instagramu a podcastu Literární hysterie uvolněnou formou přibližuje životy autorů, okolnosti vzniku zásadních děl české literatury a uvádí fakta do zábavných souvislostí. Velké oblibě se těší její krátká videa, kde ztvárňuje např. Boženu Němcovou, Karla Havlíčka Borovského nebo Václava Havla. Zbylý volný čas věnuje svému buldočkovi Fanynce a přátelům.

Terka Zajíčková

instagram

Tessacarter_cosplay alias Terka Zajíčková je 19 létá holka, která miluje knihy a cosplaye. Studuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě v oboru tanec – balet. Cosplayům propadla v roce 2018 a od té doby vytváří kostýmy podle knih, seriálů, filmů i videoher. Terka zbožňuje kreativitu, je velmi pečlivá a precizní, vše chce mít vždy na 100 procent. Neskutečně ráda sdílí lásku ke cosplayům a knihám s lidmi kolem sebe a je moc ráda, když se jim její práce líbí a když může poradit a pomoc. Kromě samotného vytváření copslayů natáčí hodně reels – videa cosplayová i nejrůznější vtípky z knih, hlavně těch od Sarah J. Maasové. Terka je zároveň už podruhé ambasadorkou HumbookFestu a jejím hlavní motto zní: Každý někde začíná ale když na tom dře a má vášeň a zápal, dokáže, co chce. Jen si musí věřit a jít za svým cílem.

Adelína Schneiderová

instagram

Adelína se narodila v roce 2003 a momentálně studuje oktávu víceletého gymnázia. Její první přečtenou knížkou byl v sedmi letech Harry Potter, ke kterému se dodnes ráda vrací. Od roku 2018 sdílí recenze na svém bookstagramu @adelina_cte. Před bezmála dvěma lety začala svá doporučení oživovat vytvářením cosplayů knižních postav. Část skříně má vyhrazenou na kostýmy, doplňky, desítky paruk a krabice make-upu. Svým fotkám pak následně dodá tu správnou atmosféru ve photoshopových programech a aplikacích. Mimo bookstagram a čtení knih se ve volném čase, kterého má žalostně málo, ráda věnuje tanci, učení (se) cizích jazyků a hlavně mazlení se se svou kočkou.

Standa Vysloužil

instagram

Standu můžete znát z instagramového účtu @knihy_a_filmy, kde se věnuje tvorbě knižních fotek a recenzí. A tak trochu si začíná pohrávat i s cosplayem. Narodil se v Kroměříži a studuje na gymnáziu v Holešově. Teď už přemýšlí nad tím, kam se cesta posune po maturitě. Pro dobré příběhy má slabost nejen v knižní podobě, ale i filmové a především seriálové. Ve volném čase kreslí a se svou skupinou vystupuje s ohňovou show. Je také velkým fanouškem světa Harryho Pottera, což dokazuje rozsáhlá sbírka Funko pop figurek v jeho knihovně. Jako typická noční sova čte, kouká na seriály nebo dělá úkoly přes noc, protože tehdy se lépe soustředí. Věří, že náladu dokáže nejlépe spravit, když vezmete do náruče Jack Russell teriéra. Proto má doma takové psy rovnou dva.

Michaela Sekalová

instagram

Vystudovala český jazyk a společenské vědy. Pochází z drsného severu, kde se již několik let snaží vzbudit lásku ke knihám, literatuře a českému jazyku u žáků základní školy. Kromě učení působí jako výchovný a kariérový poradce. V poslední době se stále více věnuje korekturám textů (absolvovala roční kurz u projektu Červená propiska). Miluje čtení, cestování a dobré jídlo. Zbytek volného času jí plánuje Shadow – rozmazlený stafordširský bulteriér. Momentálně rozjíždí instagramový profil @krotitelka_textu

Související posty
videa
Radši bych… Čeští autoři se ptají Lin Riny

V rámci příprav na HumbookFest 2021 pro vás čeští autoři vymýšleli záludné otázky inspirované jejich knihami (mrkněte na videa v eventu na Facebooku) My jsme je všechny posbírali a položili je i Lin Rině. Souhlasíte s tím, co si vybrala?

videa
VLOG #HumbookFest2021

Konečně spolu! Maky natočila vlog z HumbookFestu (Áňa poctivě reportovala počasí), který byl po dvou letech zase offline a bylo to skvělé. Děkujeme všem, kteří tam byli s námi.

humbookfest
Fotoreport z HumbookFestu 2021

Jaký byl HumbookFest 2021? Skvělý nejen proto, že jsme byli konečně spolu. Najdete se na fotkách? Pokud byste chtěli nějakou přesdílet, hodit na svůj Insta apod., nezapomeňte označit @humbook a připsat jméno fotografa: Matěj Hošek.