Knižní klišé?

Můžete tvrdit, že klišé v knížkách nesnášíte, jak dlouho chcete… Ale někde pod pokličkou stejně každý máme nějaký ten oblíbený milostný trojúhelník nebo ztracenou princeznu. Sestavili jsme TAG o 6 otázkách, který vyplnili Humbook blogeři. A vy ho můžete vyplnit taky  – stačí vybrat knihu, která podle vás dané klišé dobře zpracovala. Tak jdeme na to?!

Milostný trojúhelník

@milakniho: Falešný polibek – Když autorka neprozradí, kdo je v milostném trojúhelníku kdo, a ještě to udělá tak, že vám to nemusí na první pohled dojít… (Já jsem si třeba automaticky spojila postavy do jedné, aniž bych si uvědomila, že to nikde nebylo řečeno.) Tahle kniha pro mě byla opravdu plná překvapení. Což je obecně u klišé dost nečekaná věc.

Kruté dětství

@_books_lenny_: Nemůžu nezmínit duologii Zlodějský tanec. Hlavní hrdinka Kazi není rozhodně záporná postava, ale krutým dětstvím si bohužel prošla. Naštěstí se jí ujala správná osoba a stala se z ní ta skvělá hlavní hrdinka, kterou známe teď…

Vyvolená hlavní postava

@knihy_nad_zlato: Mně se tohle klišé líbilo ve Skleněném trůnu. Vlastně ani nevím, proč přesně. Možná protože Celaena Sardothien nebyla jen naivní dívka, které jako jediné byla dána moc ohně. Možná proto, že si uznání musela tvrdě vydřít. Nebo proto, že se musela stát jednou ze spodiny nepřátelského království, aby si zachránila holý život. Zkrátka, nebylo to tak, že by zjistila, že je vyvolená a ocitla se najednou na vrcholu společenského žebříčku. Ne, celou dobu věděla, že je vyvolená, a přesto byla vyvrhel.

Bad boy

@knihomol_tora_: V tomhle případě mám jasno – jedině série Dvůr trnu a růží! Musíte uznat, že všichni jsme Rhysovi věřili, že je super bad boy. Doopravdy sice možná tak docela není, ale pro cizince se tak jeví… a mně se vážně líbilo, jak jsem ho v knize postupně odhalila a hlouběji poznávala. A víte co? Připadá mi, že žádný bad boy není tak úplně bad boy. Alespoň ne potom, co ho člověk trochu lépe pozná.

Milenci stíhaní osudem

@knihy_nad_zlato: Sem za mě rozhodně patří Kletba vítězů. Jestli jsou milenci stíhaní osudem, o tom by se dalo diskutovat, ale jistá vzpoura probíhá a okolí jejich lásce zrovna nepřeje. Přece jen, jde o pár – šlechtična a otrok. Otrok, který je jedním z významnějších zastánců vzpoury, která je mířená proti šlechtě, tudíž i proti jeho milované. Dle mého vkusu každopádně zajímavá zápletka.

Hate to love (od nenávisti k lásce)

@veronica_between_books: Dobře, jsem milovník hate-love romantiky, takže tohle klišé naprosto zbožňuju a vždycky zbožňovat budu. Myslím, že na něm není nic špatného, ale musí být dobře napsané. Pokud si přečtu první tři strany knihy a vím, že tohle bude hate-love, tak je to špatně napsané klišé. Samozřejmě, že každému čtenáři po chvíli dojde, o co kráčí, ale nemělo by to podle mě být hned na začátku první kapitoly. Mezi úžasné hate-love rozhodně řadím celou sérii Krutého prince. Postavy k sobě začnou něco cítit a ani ve skutečnosti neví proč, a za to se nenávidí ještě víc. Tomuhle říkám skvělý hate-love prvek. Dále tady oceňuji, že se hned nemilují, spíše po sobě touží, a přesto se nenávidí. Líbí se mi, že skutečné city se objeví až ke konci Královny ničeho, kdy se hlavní postavy do sebe doopravdy zamilují. Myslím, že originálnější hate-love romantiku, než Krutého prince, byste hledali pouze těžko…

Stáhněte si naši šablonu, vyplňte ji ve stories a označte @humbook:

 

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *