Vadí, nevadí: Temná minulost

Postavy s temnou minulostí dělí knihomolskou komunitu na dva tábory. Buď vás baví a chcete o nich číst pořád dokola, nebo naopak vyhledáváte cokoli jiného. V čem můžou být tyhle charaktery skvělé, a proč naopak někdy knihám škodí? To jsme rozlouskli ve dnešní profesionální analýze.

Články ze série Vadí, nevadí vznikají v naší skupině Humbook blogeři. Pokud chcete být součástí dalších společných projektů a tvoříte obsah o knihách, sledujte nás na Instagramu!

Z nedávné diskuze o bad boys v knihách nám vyplynulo, že temná minulost postav není tak jednoznačně populární, jak jsme si doposud mysleli. Třeba @denikknihomolky píše, že autoři temnou minulost postav často využívají k tomu, aby omluvili veškeré chování dané postavy. Je to pak vlastně jejich jediný charakterový rys a často dlouho trvá, než má čtenář možnost postavu pořádně poznat a porozumět jí… a do té doby je čtení o někom, kdo je jenom na všechny okolo zlý, docela nuda.

A právě z tohoto důvodu už spousta knihomolů podobným postavám nedává šanci – stejně jako @cool_books_tip. Zejména pokud temnou minulostí oplývá kluk, o kterého se zajímá hlavní hrdinka YA contemporary knihy, tahle dějová linka se člověku snadno ohraje. Alespoň tedy některým z nás.

Druhý knihomolský tábor pak při čtení o postavách s temnou minulostí zažívá docela jiné pocity. @cteni_s_nniky třeba tenhle prvek v knihách chválí, protože může ozvláštnit děj. Minulost se začne proplétat s přítomností a nás zkrátka baví číst o tom, jak se všechno zamotává. A možná ještě lepší, než když hlavní postava odkrývá cizí temnou minulost, je, když odkrývá svou vlastní.

Taková zápletka může dodat na realističnosti i příběhu, který jste možná v minulosti četli už tisíckrát. To potvrzuje i @mujkniznisvet – podle ní v sobě každý máme něco temného, a právě přes tu temnotu se na postavy dokážeme snáz napojit. Nemusí nutně jít o traumatické dětství, ale sdílet s knižními charaktery podobný zážitek nebo vzpomínku nám umožňuje se snáz přenést do fiktivních světů a stát se jejich součástí.

Pořád ale platí, že všeho moc je zkrátka příliš. Pokud je už na třetí stránce jasné, že hlavní mužská postava bude po zbylých 13 kapitol trpět, a nakonec vám prozradí příšerné tajemství, od čtení vás to nejspíš odradí. Když ale autor umí napsat hluboké charaktery, se kterými se čtenáři můžou ztotožnit a možná pro ně tak trochu žít… to je důvod k oslavě! Temná minulost nemá sloužit jako výmluva, ale jako doplnění další dimenze postavám i ději. Může doplnit důležité informace, dohnat vás k slzám, nebo být motivací něco změnit ve vlastním životě.

A které postavy s temnou minulostí byste rozhodně měli znát? Podnikli jsme proto komplexní rešerši (a tím chceme říct, že jsme přečetli fakt hodně knížek), a zeptali se i Humbook blogerů. V téhle kategorii jednoznačně vyhrály dvě autorky: Holly Black a Leigh Bardugo. Povinně se proto seznamte s Cardanem a Jude ze série Krutý princ, Kazem Brekkerem ze Šesti vran a Temnyjem z Griši. A pokud už všechny tyhle série máte přečtené, doporučujeme Z krve a popela (ano, mrkáme na Casteela), anebo starý dobrý rereading Harryho Pottera, protože Snape ještě přece nikdy nikoho nezklamal.

Napište nám do komentářů, jak to vidíte vy! Baví vás postavy s temnou minulostí, nebo byste radši četli o něčem jiném?

Co vy a temná minulost postav?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *