Vadí, nevadí: Bad boys v knihách

Za největší kontroverze ve světě knihomolů patří jednoznačně různé druhy romantických linek, a tak se dneska podíváme na zoubek té snad nejpopulárnější: bad boys. Proč je někteří milují, a jiní nenávidí? A ve kterých knihách jsou napsaní tak skvěle, že jim neodolá snad vůbec nikdo? Pojďme to společně zjistit.

Články ze série Vadí, nevadí vznikají ve spolupráci s Humbook blogery. Pokud se chcete přidat do příští diskuze, nebo vás lákají konkurzy a další knižní projekty, sledujte nás na Instagramu!

Začíná to jednoduše. Hlavní hrdinka narazí na kluka, který není jako ostatní. Možná má temnou minulost, možná jen tráví čas ve špatné společnosti, a možná nemá na výběr. Každopádně se ale chová jinak než ostatní, všichni ji od něj odrazují a jeho pověst ho předchází na každém kroku… a bohužel ne v dobrém slova smyslu. Zkrátka a dobře, seznamte se s bad boyem.

Na první pohled vám to možná nedává smysl. Proč by měly být populární právě postavy, které nekomunikují a dělají morálně těžko opodstatnitelná rozhodnutí? Bad boys navíc často bývají zlí a k ostatním postavám se (s výjimkou hlavní hrdinky) většinou nechovají hezky. Abychom si je ale oblíbili, musí přijít právě ten moment, kdy pro protagonistku udělají něco hezkého a zachovají se tak, že jejich temná reputace najednou přestane dávat smysl.

Jak píše @lucka.o.kresleni.a.knihach, autoři charaktery bad boys často přehánějí. Na začátku knihy tak působí jako zlí drsňáci, v epilogu jsou z nich ale štěňátka. Proto jejich charaktery můžou působit nerealisticky, až dětinsky. Právě tahle změna jejich povahy je ale taky to, co nás na bad boys často láká. Máme naději, že se změní! A přiznejme si, že sledovat vývoj postavy je prostě vždycky zajímavé.

V případě bad boys navíc každé milé slovo a hezký čin mívá mnohem větší dopad – na postavy, ale i čtenáře. Podle @veju007 je jejich hlavní síla právě v tom, co ostatní vnímají jako špatné: hrdina by obětoval tebe, aby zachránil svět, ale bad boy by obětoval celý svět, jen aby zachránil tebe. A to je zkrátka romantika jako blázen, které nějaký hodný kluk (aspoň co se čtivosti týče) nemůže konkurovat.

Ve výsledku je láska nebo nenávist vůči bad boys samozřejmě osobní preferencí, jak by vám potvrdil každý profesionální knihomol. Tuhle romantickou linku ale každý autor může pojmout jako klišé, anebo si s ní opravdu pohrát. Jak potvrzuje i @terr_books, musíte ale tu „bad“ aneb špatnou část charakteru dané postavy věřit.

A bad boys v realitě? To je samozřejmě zcela jiná disciplína. Na knižní problematiku jsme samozřejmě experti, ale podepisujeme komentář @nikmakbooks – na bad boys ve skutečném životě rozhodně nemáme nervy. I když v knížkách se o nich čte parádně.

V naší skupině se objevili příznivci bad boys v contemporary, ale i ve fantasy. A které knihy vám Humbook blogeři doporučují? Mezi nejčastější tipy patří Šest vran od Leigh Bardugo, série Dvory od Sarah J. Maas, Krutý princ od Holly Black, Letní noci od Nofreeusernames, anebo Mýtonoši od Tracy Deonn.

Jaký máte na bad boys názor vy? Je to pro vás ohrané klišé, anebo vás baví sledovat jejich vývoj? A které knihy s bad boys bavily vás? Napište nám do komentářů.

Co vy a bad boys v knihách?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Jeden komentář: “Vadí, nevadí: Bad boys v knihách”

  1. Miroslava Kolářová napsal:

    Má přezdívka na instagramu je traceybeegee, udělala i ji moje dcera, protože jsem hodně času trávila s naší dlouholetou psí členkou rodiny Tracy a do čtení jakýkoliv knih, žánrů, jsem se pouštěla, co to šlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *