10 kroků k napsání skvělé storki

#storkiappka už nějaký ten pátek funguje, čas testování a pročítání cizích příběhů skončil, teď dojde řada i na psaní! Určitě už máte miliardu nápadů na vlastní storku, jen třeba zatím nevíte, jak na to, nebo jste se k jejímu sepsání ještě nedokopali. Konec výmluv a prokrastinace, je tady 10 kroků k napsání skvělé storki!

1) Respektujte technologie!

První pravidlo je jasné. Svůj příběh musíte podřídit formátu, tedy vyprávění skrze chat, textovky nebo jiné digitální zprávy v bublinách. Budou si vaše postavy povídat přes messenger, skupinový chat nebo nějakou appku budoucnosti? To necháme na vás, ale pamatujte, že historický román z doby holubí pošty ve STORKI fungovat nebude.

2) Mluvte přímou a přirozenou řečí

Myslete i na to, že lidé obvykle chatují, když nejsou na stejném místě, a sdělují si věci, které ten druhý neví – co se kolem nich děje, co cítí, co se chystají udělat. Naopak si asi nebudou psát věci jako „Je mi 16, jsem vysoká blondýna a hledám kluka”, to o nich jejich kamarádi na druhé straně konverzace už vědí. ???? Informace, které mají zjistit čtenáři a čtenářky, musíte tedy do konverzace zapojit co nejpřirozeněj a tak, že je jedna postava sděluje druhé. Poradit si musíte i s tím, že v příběhu chybí vypravěč i scénické poznámky, bude muset stačit přímá řeč.

3) Vyberte si žánr

Chcete, aby se ve vaší chatové konverzaci dali dohromady dva rivalové, neohrožená hrdinka s pomocí kamarádek přemohla příšeru nebo ve tvé storce sehraje roli komické nedorozumění se ztraceným telefonem? Podle žánru si budou čtenáři a čtenářky vybírat, do které storki se pustí, můžete se proto rozhodnout, jestli chcete zaujmout sci-fi nadšence nebo třeba romantické povahy.

4) Vytvořte postavy

Je pravda, že ve formátu chat stories nevytvoříte tak hluboké a propracované charaktery jako v románu, kde je můžete sáhodlouze popisovat. Máte ale k dispozici jiné nástroje – styl jazyka, jaký daná postava používá, emojis, zkratky, styl psaní smajlíků, typ pozdravu a hlášek… Tím vším se dají postavy odlišit. Každá postava by měla být v tomto ohledu konzistentní, pokud tedy není změna chování pointou celého příběhu. ????

5) Začněte uprostřed

Chat stories nezačínají tradičním úvodem jako knihy, ale obvykle uprostřed nějaké akce. Právě tahle akce, zvrat, pointa celého příběhu je tedy prvním elementem vaší storki, který musíte vymyslet a napsat. Velmi důležitá je i první bublina nebo dvě, právě ty čtenáře a čtenářky uvedou do situace a musí je chytnout a nepustit. ????

6) Vymyslete scény

Přestože se celá storka odehrává na jednom konkrétním displeji, nemusí se skládat z jedné scény. Postavy se mohou střídat, čtenáři a čtenářky tak mohou sledovat rozhovor dvou kamarádek, chat jedné z nich s neznámým klukem, s mámou a pak zase s kamarádkou. Scény může oddělovat změna postav, které si zrovna píšou, nebo čas…

7) Co se děje v tichu?

…a v čase mezi scénami se může stát spousta věcí! Příběh můžete posouvat právě tak, že jedna konverzace skončí třeba příchodem jedné z postav na schůzku a další začne, když se postava chystá o schůzce vyprávět někomu jinému. Můžete tak budovat i napětí, nechat postavu čekat na odpověď, poslat postavu vyřešit něco offline a čtenáře nechat čekat na výsledek… I pauza v konverzaci je jednoduše součást příběhu. ????

8) Editujte!

Až budete mít všechny bubliny napsané, nezapomeňte svou storku ještě pořádně pročíst, upravit a učesat. Nejde jen o překlepy nebo gramatiku, ale také o délku textu. Bubliny by měly být co nejstručnější, podobně jako skutečné zprávy v chatu nebo esemeskách.

9) Vyberte úvodní obrázek a přidejte popisek

Jak ještě zaujmout? Každá storka má úvodní obrázek, který by měl vystihovat žánr, náladu a další její charakteristiky. Vyberte ho proto dobře a nezapomeňte také přidat stručný ale chytlavý popisek.

10) Vytrubte to do světa!

Máte dopsáno? Nestyďte se a dejte všem vědět, že v appce Storki najdou váš nejnovější kousek! Oznamte: #pisustorki a těšte se na zpětnou vazbu od kamarádů a kamarádek. Nejčtenější autoři a autorky se dočkají speciální péče, bezplatného přístupu ke všem rozšířeným funkcím appky a propagace na profilech Storki i Humbook. ????

Píšete storki, nebo se do toho chystáte brzy pustit? Na Facebooku vznikla skupina #pisustorki – místo pro všechny, kdo si chtějí vzájemně pomáhat se psaním, dozvědět se novinky ze světa #storkiappka, zúčastnit se autorských výzev nebo sdílet svoje hotové příběhy s ostatními. Přidejte se. ????

Jaká je vaše zatím nejoblíbenější storka?

další
Komentáře

3 komentáře: “10 kroků k napsání skvělé storki”

  1. Lenka Hollainová napsal:

    Poznámka o tom, že historický román z dob holubí pošty nebude fungovat, mi přijde jako velká výzva. Podle mě by to fungovat mohlo. 🙂 Co takhle udělat nějakou challenge o nejlepší historický příběh? 🙂

  2. Domkářová napsal:

    ■●■1.Mohu si přečíst jen jednu storku pak to musím vyhodit a načíst znovu

    ■●■2. Nemůžu napsat příběh. Udělám název fotku popis atd. a napíše mi to že mám vyplnit všechna pole a fotka musí být max. 5MB ale vše je jak má a přesto to nejde

    ■●■3. Když má někdo telefonnebo tablet se značkou Apple tak tam má 15 druhů barev na zprávy. Když má někdo jakoukoliv jinou má jen základní barvy + černá a hnědá.

  3. Pepa napsal:

    Už jsem o tom jednou psal i na Youtube. Co mi hrozně vadí je, že naši autoři používají cizí jména postav. Nevím, co je to za nešvár. Vemte to opačně. Používají Angličané, Američané či Francouzi v povídkách česká jména? Ne. Proč si kazit povídku (nebo storki) těmi jejich jako Jimmy, Elis, Waltr a pod.? Já si myslím, že když si píší sms dva Češi, tak se i česky jmenují. Něco jiného je přezdívka, ale to by mělo být uvedeno. Čeština je starý, nádherný jazyk narozdíl od angličtiny, která je nový jazyk. Už jsem kvůli tomu omezil čtení na Wattpadu. Vyzkoušel jsem Storki a je to to samé. Chtěl bych poprosit pisatele, aby byli hrdí na češtinu, naši zem, česká jména a zvyky. Anglických povídek je plný internet. Děkuji Pepa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *