HumbookFest - Program

Rychlé odkazy:

Dveře HumbookFestu se otevírají v 9:00.

Program ke stažení do mobilu:

HLAVNÍ STAGE

9:45–10:50
Fantastický život autorů fantasy

Účinkující: Pavel Bareš, Vladimíra Šebová, Lucie Ortega, Alžběta Bílková, Radek Starý, moderují Marťa Krausová a Zuzka Ševčíková

Žijou autoři fantastiky své nejdivočejší fantazie, nebo je literární tvorba spíš ponurá dystopie? O budování světů, formování charakterů, sebepropagaci i čtenářské komunitě bude diskutovat pětice zavedených spisovatelů a spisovatelek. Čekají vás šílení bohové, andělé, podsvětí, nezkrotná magie… zkrátka všechny radosti, které fantasy žánr nabízí.

11:00–12:20
Cosplay Contest

Účinkující: moderuje Míša z Radši knihu, předsedkyní poroty je Tessa Carter

Kde se můžou naživo setkat smrtky, Geralt, Srdcová královna, Loki a vlastně jakákoli další knižní postava? Přece v naší soutěži o nejlepší cosplay! V kategoriích Skupinový cosplay a Jednotlivec budou soupeřit předvybraní účastníci. Přijďte si užít přehlídku vymazlených kostýmů a načerpejte inspiraci pro vlastní cosplaye!

12:30–13:20
Very Special Guest: Stacey Marie Brown

Účinkující: Stacey Marie Brown, moderuje Nofreeusernames

Jejím revírem jsou divoké světy plné víl a démonů, jejími protagonisty zachmuření sexy týpci a sarkastické hrdinky. Seznamte se s nimi osobně! Stacey Marie Brown vám představí svoji novinku Nezkrotná říše a provede vás nejen dystopickou Budapeští. Tohle bude pořádná vílí jízda!

13:30–14:20
Very Special Guest: Brigid Kemmerer

Účinkující: Brigid Kemmerer, moderuje Endlessbibiophile

Brigid Kemmerer umí svými příběhy sdělit i to, Na co slova nestačí. Autorka volné duologie Dopisy ztraceným nebo série Temné a osamělé prokletí vás vezme na emocionální horskou dráhu. Setkání s jednou z nejoblíbenějších zástupkyň žánru contemporary prostě nikoho nenechá chladným.

14:30–15:20
Very Special Guest: Neal Shusterman

Účinkující: Neal Shusterman, moderuje Penny and Books

Nabruste si kosy, na pódium přichází… Neal Shusterman! Oceňovaný autor fenomenální série Smrtka, románu Sucho nebo dystopické řady Unwind vás zavede do svých originálních světů. Co dalšího píše a jak to vypadá s filmy podle jeho bestsellerů? Nejen to zjistíte během tohoto ostře sledovaného setkání.

15:30–17:00
Společná beseda zahraničních hvězd

Účinkující: Stacey Marie Brown, Brigid Kemmerer, Neal Shusterman, moderují Marťa Krausová a Zuzka Ševčíková

Stacey Marie Brown, Brigid Kemmerer a Neal Shusterman budou mít jedinečnou možnost zazářit. Čekají na ně nejrůznější challenge, otázky na tělo i překvapivé hry plné zvratů. A během diskuze bude mít naše hvězdné autorské trio spoustu prostoru k debatě o všem, co hýbe spisovatelským světem.

17:25–20:00
HumbookBattle: Epické vydání s kapkou romantiky s autogramiádou HumbookTeamu po programu

Účinkující: Nofreeusernames, Áňa z papíru, Endlessbibliophile, Foxorous, Tessa Carter, Iamabookoholic

Stmívání, nebo Touha? Kdo je nejlepší knižní boyfriend? A s kým to spíš vyhrajete – s princem, který se narodil se stříbrnou lžičkou v puse, nebo s no name trhanem, který v sobě objeví zvláštní schopnosti? Všechna tato zásadní témata rozsekneme společně, hlasovat totiž budete i vy.

AUTORSKÁ STAGE

10:00–11:00
Body positivity nejen v literatuře

Účinkující: Barbora Koutná, Petra Lukešová, Marie Vystrčilová , moderuje Klára Nováková

K vašemu ideálnímu plážovému tělu vedou pouhé dva kroky! 1) Mějte tělo. 2) Vezměte ho na pláž. Jelikož se ale HumbookFest odehrává na podzim v Praze, přijďte radši na tuhle debatu. Do vod body positivity se ponoříme s autorkami i blogerkami, které se věnují tématům jako sebepřijetí nebo poruchy příjmu potravy.

11:15–12:15
Nové tváře fantasy

Účinkující: Anežka Kočová, Filip Kalčák, Marie Domská, Rozálie Pražáková, moderuje Kateřina Šardická

Každý žánr potřebuje čas od času čerstvou krev. Seznamte se s novými tvářemi české fantasy scény! Neokoukaná autorská čtveřice představí své debuty, které vás zavedou mezi elfy, do hroutících se říší i do divokých přírodních světů. Naskočte také na magickou vlnu – čeká vás výprava daleko za hranice všední reality.

12:30–13:30
Boys Book Club

Účinkující: Vojtěch Záleský, Aleš Novotný, Pavel Bareš, Petr Hugo Šlik, Radek Starý, moderuje Míša z Radši knihu

Abyste v převážně ženském YA světě našli muže, potřebujete extra silné lokalizační kouzlo. Nebo už to neplatí? Své zkušenosti s českou scénou popíše pět přiměřeně vousatých autorů. Dovedou se vcítit do ženských postav? Řeší ve svých knihách i feministická témata? A jak se staví k romantickým dějovým linkám?

13:45–14:45
Queer a gender bez růžových brýlí

Účinkující: Štěpánka Jislová, Alena Štraubová, Martina Viktorie Kopecká, moderují Denisa Falešníková a Adam Petr

Povědomí o LGBT+ tématech se za poslední roky pořádně posunulo. Přesto si v contemporary románech pořád čteme o coming outech jako o něčem, co ostatní překvapuje. Opravdu je současná společnost tolerantnější než dřív? A jak svět vnímá lidi, kteří vybočují ze zažitých genderových rolí? Nejen o tom budou diskutovat autorky, jejichž knihy i životy jdou proti proudu tradičních očekávání.

15:00–16:00
Heavy contemporary ve fikci i v realitě

Účinkující: Lucie Zvěřová, Sára Topinková, Tereza Kučírková, moderuje Klára Nováková

Jak psát o složitých tématech, aniž by to působilo jako ždímání emocí? Žádají si heavy contemporary knihy speciální redakční péči? Proč se zamilováváme do fiktivních postav? Diskutující autory doplní pohled psychoterapeuta, který se řešením komplikovaných životních situací profesionálně zabývá.

16:15–17:15
Na skok mezi žánry

Účinkující: Alena Adrianet Heinrichová, Petra Martišková, Radek Starý, Karolína Zoe Meixnerová, moderuje Kateřina Šardická

Miluju svůj žánr, ale tak trochu pokukuju i po dalších… Proč si tedy neodskočit k jinému? Nebo je radši rovnou zkombinovat? O dodržování i porušovaní žánrových konvencí se rozhovoří autoři, kterým je jedna škatulka příliš těsná. V tomto originálním mixu najdete vesmírné lodě, magickou střední školu i Karla Havlíčka Borovského.

17:30–18:30
Jak začít s mangou?

Účinkující: Meon

Co je manga? Jak začít s jejím čtením? Jak se vyznat v širokém světě „nespoutaných skic“ a anime? A které manga série by vám určitě neměly uniknout? Světem japonských komiksů vás provede Tadeáš „Meon“ Jojko.

MIX STAGE

9:40–10:10
Superhrdinství na prodej: Beseda o komiksu Supro

Účinkující: Štěpánka Jislová, Viktor Svoboda

Toužíte po super-schopnostech? Co byste za ně byli ochotni zaplatit? Na prezentaci komiksu Supro™: Hrdinové na dluh vám jeho autoři Štěpánka Jislová a Viktor Svoboda představí svět, kde si superhrdinství může koupit každý. Tedy, pokud na to má finance a genetickou výbavu.

10:15–10:55
Co na to knihomolové?

Účinkující: ambasadoři Humbooku

Poslali jste nám odpovědi na sadu knihomolských otázek, které mají více než jedno řešení. Teď je řada na nás! Dva týmy humboočích ambasadorů pod vedením Sáry a Kami se pokusí uhodnout vaše nejčastější odpovědi. Dovedou se strefit přesněji než Katniss Everdeenová, nebo budou mimo jako nasosaný Jaxon Vega na sluníčku?

11:05–12:05
GEEK: Grandiózní Extra Epický Kvíz

Účinkující: Vladimíra Šebová, Radek Starý, Pavel Bareš, Karolína Zoe Meixnerová, moderuje Nofreeusernames

Upekli jsme hromadu otázek ze světa YA literatury – od těch snadných až po ty nejzáludnější, co dají zabrat i těm největším geekům. V horkém křesle usednou spisovatelé, kteří budou mít k ruce tým z publika. Dlouho si ale neposedí, při soutěžení se taky pořádně zapotí!

12:15–12:55
Vznik knižní obálky krok za krokem

Účinkující: Romana Bartáková, Jakub Šedivý, moderuje Vall ze Začítárny

Poznejte kompletní proces vzniku knižní obálky – od prvotního nápadu přes práci grafika až po schválení redakční radou. Nakladatelské know-how ve zhuštěné podobě vám předá dlouholetí členové redakce Fragmentu.

13:05–13:45
Ilustrátorský mashup

Účinkující: Adelína, Dorotka Čížková, Adéla Stopka, František Sedláček, moderuje Marťa Krausová

Nesuď knihu podle obalu? Tak na to zapomeňte – během téhle diskuze se na knižní obálky podíváme z pohledu ilustrátorů. Hned několik výtvarníků se podělí o své zkušenosti s ilustrováním obálek, tvorbou fanartů nebo se svým názorem na ožehavé téma umělé inteligence.

13:55–14:55
Past vedle pasti aneb redaktorské oříšky

Účinkující: Tereza Eliášová, Kateřina Šardická, Michaela Macáková, Jana Balharová, Vojtěch Záleský, moderuje Vall ze Začítárny

Nakladatelský redaktor nemívá na růžích ustláno. A když už, rozhodně se nevyhne nějakým těm trnům. Zkušené redaktorské komando vám prozradí vše o vzniku knihy a svěří se s největšími výzvami své kariéry. A stranou nezůstanou ani ediční plány, současné trendy nebo záludnosti překladu.

Po besedě proběhne vyhlášení soutěže CooBoo hledá talent.

15:10–15:55
Animefestí přípravka

Účinkující: Kuba „Lowecak“ Lowák, Ely Kabelková Vítová

O vzniku projektu Animefestí přípravka a jeho snaze pomáhat s rozvojem otaku kultury u nás si budou povídat Kuba „Lowecak“ Lowák z Nakladatelství CREW a Ely Kabelková Vítová, překladatelka a mentorka celého projektu. Dozvíte se, jak můžete do projektu zapojit i vy, a jako třešničku na dortu si dostanete čerstvé informace o zbrusu novém manga titulu Ach, vy dívky mládím zmítané.

16:10–17:10
❤ Disney záporáci ❤

Účinkující: Adelína, Tessa Carter, Adéla Stopka, moderuje Míša z Radši knihu

Co si budeme nalhávat, všichni máme slabost pro záporné hrdiny. A Disney záporáci patří mezi ty nejikoničtější! Proč jsou tak populární? Dokážou změnit děj knihy, třeba i nečekaným směrem? Ty nejznámější, nejzákeřnější a zároveň nejvíc okouzlující antihrdiny teď můžete ohodnotit i vy. Kdo vyhraje prestižní hitparádu zla?

17:20–20:00
Humbook and Chill

Uff… HumbookFest se blíží ke konci a všechny zážitky je potřeba pořádně zpracovat. Přijďte složit své unavené končetiny do pohodlných sedátek a užijte si zasloužený promítací chill.

WORKSHOPY

10:30–12:30
Tvorba komiksové postavy se zkušeným výtvarníkem

Vytvořit komiks neznamená pouze nakreslit do rámečku svalovce! Musíte ho umět srozumitelně hnát z panelu do panelu a vědět, v jakém pořadí psát jeho hrdinské repliky. Zkušený výtvarník a animátor Viktor Svoboda vás provede světem Hrdinů na dluh a na názorných ukázkách z komiksu Supro™ předvede, jak hrdina vzniká, jak se po komiksové stránce pohybuje a jak rozdává rány.

12:45–14:30
Výroba vánoční ozdoby s Potterfany

Weasleyovské svetry už jsou všechny zabaleny, z rádia vyhrává Celestýna Warbecková a na špičce stromečku se šklebí zahradní trpaslík. Něco tomu ale přece jenom chybí… ještě jedna vánoční ozdoba. Přijďte si ji vyrobit spolu s Potterfany – uvidíte, že vašim Vánocům dodá to správné kouzlo.

14:45–16:30
Hra na japonské bubny s Animefestem

Chcete si praštit do pořádného japonského bubnu? Zjistit, jak se paří na japonských jižních ostrovech, a vyzkoušet si pár karate kroků? Animefest pro vás spolu s Ryukyukoku Matsuri Daiko připravil pořádně nabušenou seanci, na které se naučíte základní techniku bubnování, originální pokřiky a mnoho dalšího.

16:45–18:30
Výroba huláka s Potterfany

Rozmetali jste s pomocí Vznášecího kouzla fialkový pudink po celé kuchyni, a přesto si vás hlavouni z Ministerstva kouzel nevšímají? Nezoufejte, během tohoto workshopu si pod vedením Potterfanů poskládáte autentického ministerského huláka. To bude rachot!

AUTOGRAMIÁDY

Sál B3

 • 9:30–12:00: dopolední autogramiáda zahraničních autorů
 • 12:20–13:20: Karolína Zoe Meixnerová, Katka Šardická
 • 13:40–16:40: Nofreeusernames, Pavel Bareš
 • 17:30–21:00: večerní autogramiáda zahraničních autorů

Sál D8

 • 11:15–12:30: Barbora Koutná, Petra Lukešová, Mája Vystrčilová
 • 12:35–13:50: Anežka Kočová, Filip Kalčák, Marie Domská, Rozálie Pražáková
 • 13:55–15:10: Vladimíra Šebová, Lucie Ortega, Alžběta Bílková, Radek „Sterakdary“ Starý
 • 15:15–16:30: Vojtěch Záleský, Aleš Novotný, Alena Štraubová, Martina Viktorie Kopecká
 • 16:35–17:35: Lucie Zvěřová, Sára Topinková, Štěpánka Jislová, Viktor Svoboda, Petr Hugo Šlik
 • 17:40–18:40: Alena Adrianet Heinrichová, Petra Martišková, Tereza Kučírková, Adelína

Hlavní stage

 • 18:30 – 20:00: Autogramiáda HumbookTeamu
Související posty
humbookfest
Fotoreport z HumbookFestu 2023

Jaký byl HumbookFest 2023? Najdete se na fotkách? Pokud byste chtěli nějakou přesdílet, hodit na svůj Insta apod., nezapomeňte označit @humbook a připsat jméno fotografa a označení, který je uveden u každého alba. Stáhněte si fotky od Matěje Hoška @mattesh Stáhněte si fotky od Evy Měcháčkové @eveanimal Stáhněte si fotky od Kláry Mithové @clara.photohgraphy Stáhněte […]

videa
VLOG #HumbookFest2022

„HumbookFest je akce, na kterou můžete přijít v korunce a nikomu to nepřijde trapné, naopak vám všichni pochválí šaty a ještě se s vámi vyfotí.“ Tak si v Makynině vlogu užijte akci, o které lidi říkají tak krásné věci. Letos jste udělali parádní atmosféru a my vám za to DĚKUJEME 🙏❤️

humbookfest
Fotoreport z HumbookFestu 2022

Jaký byl HumbookFest 2022? V nových prostorech, ale pořád hlavně o knihách a potkávání se. Najdete se na fotkách? Pokud byste chtěli nějakou přesdílet, hodit na svůj Insta apod., nezapomeňte označit @humbook a připsat jméno fotografa: Matěj Hošek.