HumbookFest - Program

Rychlé odkazy na jednotlivé programy:

Graficky ke stažení:

HLAVNÍ STAGE

10:15 – 11:20
Podcastová mánie

Účinkující: Lucka a Bára z podcastu Opravdové zločiny, Bára neboli Neplecha ukončena a Klára za podcast Klářiny knihy, moderuje Míša z Radši knihu

Málokterý formát je v současnosti tak oblíbený jako podcast. Ty nejlepší mají desetitisíce fanoušků a vytvořil se kolem nich bezmála kult. Proč jsou podcasty takový hit a jak vypadá jejich tvorba? Nejen o tom budou diskutovat autorky megapopulárních pořadů Opravdové zločiny, Neplecha ukončena a Klářiny knihy.

11:30 – 12:35
Jak z MEH udělat WOW

Účinkující: Markéta Lukášková, Karolína Zoe Meixnerová, moderují Martina Krausová a Zuzka Ševčíková

Československé dějiny? Zív. Božena Němcová? Nudaaa… Ani nápad! K popularizaci dějin i klasické literatury jde přistupovat moderními a zábavnými způsoby. Vědí to i Markéta Lukášková a Karolína Zoe Meixnerová. Podcasty, videa, knihy – to vše tě čeká na besedě, během které se rozhodně nudit nebudeš.

12:45 – 13:45
Tváří v tvář s Margaret Rogersonovou

Účinkující: Margaret Rogerson, moderuje Klára Nováková

Kterou svoji knihu má ze všech nejradši? Jaká zápletka jí dala nejvíc zabrat? Co dalšího chystá? Tlumočený rozhovor s jednou z hlavních hvězd HumbookFestu vás uvede do obrazu a odhalí řadu nečekaných zajímavostí.

14:00 – 15:00
Tváří v tvář se Samanthou Shannon

Účinkující: Samantha Shannon, moderuje Katka Stupková

Kudy vedla její cesta ke psaní? Jak se v mladém věku vyrovnala s tak velkým úspěchem? Co dalšího chystá? Tlumočený rozhovor s jednou z hlavních hvězd HumbookFestu vás uvede do obrazu a odhalí řadu nečekaných zajímavostí.

15:10 – 16:40
A-Z Book Tag

Účinkující: Margaret Rogerson, Samantha Shannon, moderují Martina Krausová a Zuzka Ševčíková

Dobby, nebo Krátura? Slow burn, nebo hate to love? Pevná vazba, nebo paperback? Připrav se, že nahlédneš do knihomolského srdce Margaret Rogersonové i Samanthy Shannonové. Tlumočená hra plná záludných dotazů odhalí i věci, které tě dost možná překvapí.

16:50 – 17:50
Pojďme si to konečně vyříkat: Edward, nebo Jacob?

Účinkující: HumbookTeam, čili Monča, Terka, Foxorouš, Áňa, Maky a Mloves, moderuje Nofreeusernames

Přichází epická bitva, v níž proti sobě stanou nesmiřitelní protivníci: Edward vs. Jacob, Peeta vs. Hurikán, Aspen vs. Maxon a další. HumbookTeam se rozdělí na dva tábory a pod taktovkou velitelky Oly konečně rozhodne o ožehavých tématech, které trápí knižní YA svět… a zapojit se můžeš i ty!

18:00 – 19:00
Když deus ex machina nepomůže

Účinkující: Radek Starý, Petra Slováková, Dana Beranová, Jakub Petr Kos, moderuje Míša z Radši knihu

I fiktivní světy potřebují vnitřní logiku, historii a postavy s uvěřitelnými motivacemi. Čtenáři totiž žádné „protože proto“ neodpouštějí. O vymýšlení nových světů budou vyprávět autoři, kteří mají s jejich tvorbou bohaté zkušenosti: Dana Beranová, Petra Slováková, Radek Starý alias Sterakdary a Jakub Petr Kos.

AUTORSKÁ STAGE

Na téhle stage pro vás připravují program čtyři young adult autoři, kteří budou každý moderovat dvě besedy s různými hosty.

10:00 – 11:00
Nofreeusernames: Nejde mi o lajky a dosahy, ale tak trochu jo

Účinkující: Áňa z papíru, Kája alias Penny and books, Adéla Kývalová alias Můj knižní svět, Adéla Sklenářová alias Adel the knihomol, moderuje Nofreeusernames

Kam směřuje bookstagram a zajímá vůbec ještě někoho? Na provokativní otázky máme nečekané odpovědi. Bookstagramové trendy, zvláštnosti i slepé uličky okomentují Áňa z papíru Kája alias Penny and books a ambasadorky Humbooku Áďa alias @mujkniznisvet a Adél alias @adel_the_knihomol.

11:00 – 12:00
Nofreeusernames: Jak psát lásku, sex a něžnosti

Účinkující: Michaela Dopitová, Lena Valenová, Lucie Auzká, Petra Martišková, moderuje Nofreeusernames

„A jejich zvlhlé rty se setkaly v roztouženě čvachtavém doteku…“ Takhle prosím ne. Intimita, vznikající vztahy i erotika v literatuře jsou delikátní záležitost. Zjisti, jak o nich psát, aniž by to působilo trapně! Tato a další ožehavá témata proberou spisovatelky Lucie Auzká, Michaela Dopitová, Lena Valenová a Petra Martišková.

12:15 – 13:15
Anna Musilová: YA výhledy

Účinkující: Vojta Záleský, Katka Stupková, Jana Balharová, moderuje Anna Musilová

Věk víl končí, nadchází čas upírů. Nebo to bude úplně jinak? Poznej YA trendy, které budou hýbat příštím rokem! Dozvíš se, jaké knižní pecky vezmou ediční plány útokem, a uděláš si jasno v tom, co by ti rozhodně nemělo uniknout.

13:15 – 14:15
Anna Musilová: Umění v duhovém spektru

Účinkující: Adéla Rosípalová, Sam Xabyssus, Denisa alias @lapetitedeny, moderuje Anna Musilová

Ve filmech, seriálech a knihách se čím dál víc objevují LGBT+ témata. Proč je to důležité? Proč jich pořád ještě není dost? A s čím se potýkají autoři, kteří o nehetero světě píšou? Odpovědi budou hledat spisovatelky, jejichž knihy jsou queer motivů plné: Sam Xabyssus, Adéla Rosípalová a Denisa alias @lapetitedeny.

14:30 – 15:30
Katka Šardická: Negativní recenze aneb z Databáze knih na terapii

Účinkující: Alžběta Bílková, Alena Adrianet Heinrichová, Kristina Hlaváčková, moderuje Katka Šardická

Ne každému se kniha trefí do vkusu a recenze na internetu si neberou servítky. Jak se s negativními komentáři vyrovnávají sami autoři? Čtou je? A pokud ano, který jim utkvěl v paměti nejvíc? O lehce infarktové zážitky se podělí Alena Adrianet Heinrichová, Kristina Hlaváčková nebo Alžběta Bílková.

15:30 – 16:30
Katka Šardická: Lesk a bída povídek

Účinkující: Radek Blažek, Nicole Škorpilová, Sára Vuchová, moderuje Katka Šardická

Někteří je milují, jiní zatracují. Na jednom se ale shodnou všichni – napsat dobrou povídku je hotová věda. V čem se liší tvorba povídek od delších textů? Vede psaní kratších textů k vydání knihy? Debatovat budou Radek Blažek, Nicole Škorpilová a Sára Vuchová.

16:45 – 17:45
Pavel Bareš: O démonech, co se neskrývají pod postelí, ale v hlavě

Účinkující: Martina Mátlová, Michaela Červenková, Lucie Ortega, Olga Stehlíková, moderuje Pavel Bareš

Psychické poruchy, smrt blízkých, život s handicapem… to všechno spadá do žánru heavy contemporary. Příběhy ze současnosti laděné na vážnější notu zažívají obrovský boom. O tom, jak psát o složitých tématech, budou diskutovat Michaela Červenková, Martina Mátlová, Olga Stehlíková a Lucie Ortega.

17:45 – 18:45
Pavel Bareš: Kamera, klapka, akce!

Účinkující: Aleš Diviš, Jan Urban, Jiří Pavlovský, moderuje Pavel Bareš

Bang, bang, bang! Kulky sviští, brzdy kvílí, padouši padouší. Jak dnes vypadají akční scény a násilí v románech, komiksech nebo filmech? Co všechno autorům ještě projde, aniž by diváci a čtenáři obraceli oči v sloup?

KREATIVNÍ STAGE

10:00 – 11:00
Dračák, role-play, storytelling

Účinkující: Alžběta Bílková, Martin Bečan, moderují Martina Krausová a Zuzka Ševčíková

Už vás někdy napadlo, že byste se rádi ocitli v kůži svých oblíbených knižních postav? Hry na hrdiny (TTRPGs) vám to umožní! Larpy, Gamebooky nebo RPG deskovky – způsobů, jak prožít nezapomenutelné dobrodružství s kamarády, je spousta. Otevřená debata zkušených vyznavačů TTRPG vám nabídne plnou náruč inspirace a důvodů proč byste si i vy měli zahrát Dungeons and Dragons.

11:15 – 12:15
Staň se ambasadorem Humbooku

Účinkující: Katka alias Lifewithbookstagram, Kamča alias Witchysidecharacter, Justýnka alias Knihetty, Standa alias Knihy_a_filmy, moderuje Monča alias Foxorouš

Nabíráme nové ambasadory pro rok 2023 a ty se můžeš stát jedním z nich. Na besedě s těmi stávajícími se dozvíš, co pozice ambasadora obnáší a jak by naše spolupráce mohla vypadat. Humbook tě potřebuje, tak se přijď seznámit!

12:30 – 13:30
GEEK: Grandiózní Extra Epický Kvíz

Účinkující: Kateřina Šardická, Alžběta Bílková, moderuje Nofreeusernames

Upekli jsme hromadu otázek ze světa YA literatury – od těch snadných až po ty nejzáludnější, co dají zabrat i těm největším geekům. V horkém křesle usednou spisovatelé, kteří budou mít k ruce týmy z publika. A dojde i na pantomimické přehrávání názvů knih!

13:45 – 14:45
Cosplay přehlídka

Účinkující: Vy, moderuje Míša z Radši knihu, předsedkyní poroty je Terka alias Tessa Carter

Co by to bylo za fest bez cosplayů? I tentokrát vyhlásíme ten nejlepší ze všech. Do soutěže o nejlepší kostýmy se může přihlásit každý. Stačí se registrovat, zúčastnit se přehlídky a zodpovědět pár všetečných dotazů. Porota, kterou povede cosplayerka Tessa Carter, pak ocení ty, které ji nejvíce zaujmou. Moderuje Míša alias Radši knihu.

15:00 – 18:00
Workshop s Potterfany

Potterfani už řadu let přenášejí kouzelnou atmosféru Harry Pottera i do naší reality. Dorazte na kreativní workshop, ze kterého si můžete trochu magie odnést domů.

18:00 – 19:00
Manga a romantika – dokonalé spojení

Účinkující: Katka „Cathysto“ Kohoutková, Jakub „Lowecak“ Lowák

Jak se žánr manga v Japonsku vyvíjel, co přesně znamená „romantická manga“ a které kousky jsou v tomto žánru nejlepší? Historie, japonská kultura, fenomény v romantických mangách i zajímavosti z Japonska, o kterých jste určitě zatím neslyšeli – to vše probereme na besedě pod taktovkou nakladatelství CREW.

AUTOGRAMIÁDY A MEET & GREET

AUTOGRAMIÁDOVÝ SÁL D9

10:30 – 12:00: dopolední autogramiáda Margaret Rogerson a Samanthy Shannon

12:50 – 13:50: Markéta Lukášková, Karolína Zoe Meixnerová, Kristina Hlaváčková, Alena Adrianet Heinrichová

14:00 – 15:00: Michaela Dopitová, Lena Valenová, Lucie Auzká, Petra Martišková

14:30 – 15:30: Adéla Rosípalová, Martina Mátlová, Michaela Červenková, Olga Stehlíková

15:45- 17:00: Petra Slováková, Dana Beranová, Jakub Petr Kos, Aleš Diviš, Jan Urban

18:00 – 21:00: večerní autogramiáda Margaret Rogerson a Samanthy Shannon (konec autogramiády se může posunout na později dle aktuální situace)

MEET & GREET SÁL D8 stůl 1

11:30 – 12:15: Lucka Bechynková, Bára Krčmová, Bára Nováková

12:15 – 13:00: Míša z Radši knihu, Kája z Penny and books

14:30 – 15:30: Anna Musilová

15:30 – 16:30: Lucie Ortega

MEET & GREET SÁL D8 stůl 2

12:00 – 13:00: Sam Xabyssus

14:00 – 16:30: Nofreeusernames a cca do tří i celý HumbookTeam (k podpisu budou k dispozici fotky holek na rozdávání)

MEET & GREET SÁL D8 stůl 3

11:30 – 12:30: Radek Blažek, Sára Vuchová, Nicole Škorpilová

14:00 – 16:30: Pavel Bareš

MEET & GREET SÁL D8 stůl 4

11:00 – 12:00: Katka Šardická

14:30 – 15:00: Klára z Klářiných knih

16:40 – 17:50: Radek Starý

Změna programu vyhrazena.

Související posty
videa
VLOG #HumbookFest2022

„HumbookFest je akce, na kterou můžete přijít v korunce a nikomu to nepřijde trapné, naopak vám všichni pochválí šaty a ještě se s vámi vyfotí.“ Tak si v Makynině vlogu užijte akci, o které lidi říkají tak krásné věci. Letos jste udělali parádní atmosféru a my vám za to DĚKUJEME 🙏❤️

humbookfest
Fotoreport z HumbookFestu 2022

Jaký byl HumbookFest 2022? V nových prostorech, ale pořád hlavně o knihách a potkávání se. Najdete se na fotkách? Pokud byste chtěli nějakou přesdílet, hodit na svůj Insta apod., nezapomeňte označit @humbook a připsat jméno fotografa: Matěj Hošek.

videa
Radši bych… Čeští autoři se ptají Lin Riny

V rámci příprav na HumbookFest 2021 pro vás čeští autoři vymýšleli záludné otázky inspirované jejich knihami (mrkněte na videa v eventu na Facebooku) My jsme je všechny posbírali a položili je i Lin Rině. Souhlasíte s tím, co si vybrala?