You Could Be So Pretty

A dystopian YA novel with a shocking twist, You Could Be So Pretty is The Beauty Myth for teenagers.

“The Doctrine exists to make us believe we are less than, so we don’t have the strength to overthrow everything. Masking, and Ceremonies, and Chosen Ones – how we’re all groomed to worry constantly about what we look like – it’s a deliberate pressure. It’s designed to keep us down. To limit us. Divide us. Masks…Beauty…it’s all about weakening and dividing us.”

Belle Gentle follows the rules of The Doctrine to the letter and is so close to Having It All. She’s the highest Pretty in school, A Chosen One in her spare time, and she’s about to win The Ceremony and fulfil her destiny. So why does she feel so suffocated by her perfect life?

Joni Miller is an Objectionable and hated by everyone for her repulsive looks. But Joni doesn’t care. She just needs to win the Scholarship to The Education, so she get the power to overthrow The Doctrine and wake everyone up. The only person standing in her way is the prettiest girl in school.

Set in a dystopian world, of normalised sexual violence, and where girls are expected to maintain impossible beauty standards of beauty, You Could Be So Pretty explores what happens when two enemies are thrown together. As Belle and Joni confront their prejudices, the reader is left asking themselves: Is this world really so far from our own?

Informace
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
400
EAN:
9781474966832
Datum vydání:
28. 9. 2023
Typ:
Kniha
Posty, které by tě mohly zajímat
blog
Stačí jedna kniha?

Standalones (samostatné knihy, co nejsou součástí série) mají své výhody i nevýhody. Výhody jsou takové, že se vše krásně uzavře v rámci jedné knihy a nemusíme pak čekat na další díly. Největší nevýhoda je taková, že už pak nemáme šanci se znovu setkat s oblíbenými postavami, protože jejich knižní příběh už skončil. A my je […]

blog
Vadí, nevadí: Standalone versus série

Ač se svět knihomolek a knihomolů může na první pohled zdát jako mírumilovné místo, ve skutečnosti je plný kontroverzí a každodenních dilemat. Nevěříte? Ty nejčastější vám představíme v nové sérii článků s názvem „vadí, nevadí“. Pro pilotní díl jsme si nemohli vybrat nic jiného, než volbu mezi sériemi a samostatnými knihami. Co vyhrálo? Přesvědčte se sami. Článek […]