The Fragile Threads of Power

Once, there were four worlds, nestled like pages in a book, each pulsing with fantastical power, and connected by a single city: London. Until the magic grew too fast, and forced the worlds to seal the doors between them in a desperate gamble to protect their own. The few magicians who could still open the doors grew more rare as time passed and now, only three Antari are known in recent memory―Kell Maresh of Red London, Delilah Bard of Grey London, and Holland Vosijk, of White London.

But barely a glimpse of them have been seen in the last seven years―and a new Antari named Kosika has appeared in White London, taking the throne in Holland’s absence. The young queen is willing to feed her city with blood, including her own―but her growing religious fervor has the potential to drown them instead.

And back in Red London, King Rhy Maresh is threatened by a rising rebellion, one determined to correct the balance of power by razing the throne entirely.

Amidst this tapestry of old friends and new enemies, a girl with an unusual magical ability comes into possession of a device that could change the fate of all four worlds.

Her name is Tes, and she’s the only one who can bring them together―or unravel it all.

Informace
Koupit
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
648
EAN:
9780765387493
Datum vydání:
26. 9. 2023
Typ:
Kniha
Posty, které by tě mohly zajímat
videa
NEJ 7 magických systémů

Tohle není jen nuda žebříček ve stylu tahle, tahle a tahle knížka má super magii. Marky vám každou tu magii popíše, komplet analyzuje a vypíchne to nej a Maky jí tam ještě přidala kočičky a pávy a další „bonusy“. Však to znáte, jak to Maky dělá. Původní články od Markét najdete tady a tady.

blog
Čarodějnice v knihách a seriálech

S knížkami je to jako s módou – trendy se vrací. Jednu dobu se s knihami a seriály s čarodějkami roztrhl pytel a pak je nahradili padlí andělé, upíři, vlkodlaci a nakonec víly. Teď to vypadá, že se kolo zase přetočilo na začátek a začíná se objevovat čím dál více knih i seriálů s čarodějnickou […]

žebříčky
7 nejlepších magických systémů v knížkách

Když se pouštíme do čtení fantasy knížek, očekáváme, že autor nebo autorka nám ukáží něco nového, nebo aspoň něco starého, ale obohatí to něčím, co nás překvapí nebo vykolejí. Prakticky na každé knize se něco takového najde, takže bylo těžké vybrat z nich jen pár. Nakonec jsem se zvládla rozhodnout a vybrat jich jenom osm. […]