The Drowned Woods

Once upon a time, the kingdoms of Wales were rife with magic and conflict, and eighteen-year-old Mererid “Mer” is well-acquainted with both. She is the last living water diviner and has spent years running from the prince who bound her into his service. Under the prince’s orders, she located the wells of his enemies, and he poisoned them without her knowledge, causing hundreds of deaths. After discovering what he had done, Mer went to great lengths to disappear from his reach. Then Mer’s old handler returns with a proposition: use her powers to bring down the very prince that abused them both.

The best way to do that is to destroy the magical well that keeps the prince’s lands safe. With a motley crew of allies, including a fae-cursed young man, the lady of thieves, and a corgi that may or may not be a spy, Mer may finally be able to steal precious freedom and peace for herself. After all, a person with a knife is one thing…but a person with a cause can topple kingdoms.

Informace
Koupit
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
346
EAN:
9780759556317
Datum vydání:
2. 1. 2023
Typ:
Kniha
Posty, které by tě mohly zajímat
videa
NEJ 7 království v knihách

Sice to v téhle sérii funguje tak, že jedn napíše článek a druhý ho předělá do videa, ale u Marky uděláme výjimku 😁 Původní článek od Marky.

videa
NEJ 7 magických systémů

Tohle není jen nuda žebříček ve stylu tahle, tahle a tahle knížka má super magii. Marky vám každou tu magii popíše, komplet analyzuje a vypíchne to nej a Maky jí tam ještě přidala kočičky a pávy a další „bonusy“. Však to znáte, jak to Maky dělá. Původní články od Markét najdete tady a tady.

blog
Čarodějnice v knihách a seriálech

S knížkami je to jako s módou – trendy se vrací. Jednu dobu se s knihami a seriály s čarodějkami roztrhl pytel a pak je nahradili padlí andělé, upíři, vlkodlaci a nakonec víly. Teď to vypadá, že se kolo zase přetočilo na začátek a začíná se objevovat čím dál více knih i seriálů s čarodějnickou […]