I Fell in Love With Hope

The heart-wrenching TikTok sensation about a group of terminally ill patients who vow to live the rest of their lives to the fullest and find a love that transforms and transcends.

Against the unforgiving landscape of a hospital, a group of terminally ill patients embraces the joys within their friendship, freedom, rebellion. Each in their own way is broken; each in their own way is stronger for it.

In the midst of pain and loss, they find community, even miracles, and together they are determined to reclaim from life what illness has taken from them. But a singular heartbreak has led one to swear off love forever. The risk of experiencing another tragedy feels too great. Yet, in this desolate place where it seems impossible for love to make an appearance, a door opens—and so do hearts.

Informace
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
416
EAN:
9781668034538
Datum vydání:
13. 6. 2023
Typ:
Kniha
Posty, které by tě mohly zajímat
blog
Stačí jedna kniha?

Standalones (samostatné knihy, co nejsou součástí série) mají své výhody i nevýhody. Výhody jsou takové, že se vše krásně uzavře v rámci jedné knihy a nemusíme pak čekat na další díly. Největší nevýhoda je taková, že už pak nemáme šanci se znovu setkat s oblíbenými postavami, protože jejich knižní příběh už skončil. A my je […]

blog
Vadí, nevadí: Standalone versus série

Ač se svět knihomolek a knihomolů může na první pohled zdát jako mírumilovné místo, ve skutečnosti je plný kontroverzí a každodenních dilemat. Nevěříte? Ty nejčastější vám představíme v nové sérii článků s názvem „vadí, nevadí“. Pro pilotní díl jsme si nemohli vybrat nic jiného, než volbu mezi sériemi a samostatnými knihami. Co vyhrálo? Přesvědčte se sami. Článek […]