Fourth Wing

Enter the brutal and elite world of a war college for dragon riders from USA Today bestselling author Rebecca Yarros

Twenty-year-old Violet Sorrengail was supposed to enter the Scribe Quadrant, living a quiet life among books and history. Now, the commanding general—also known as her tough-as-talons mother—has ordered Violet to join the hundreds of candidates striving to become the elite of Navarre: dragon riders.

But when you’re smaller than everyone else and your body is brittle, death is only a heartbeat away…because dragons don’t bond to “fragile” humans. They incinerate them.

With fewer dragons willing to bond than cadets, most would kill Violet to better their own chances of success. The rest would kill her just for being her mother’s daughter—like Xaden Riorson, the most powerful and ruthless wingleader in the Riders Quadrant.

She’ll need every edge her wits can give her just to see the next sunrise.

Yet, with every day that passes, the war outside grows more deadly, the kingdom’s protective wards are failing, and the death toll continues to rise. Even worse, Violet begins to suspect leadership is hiding a terrible secret.

Friends, enemies, lovers. Everyone at Basgiath War College has an agenda—because once you enter, there are only two ways out: graduate or die

Informace
Koupit
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
512
EAN:
9780349436999
Datum vydání:
2. 3. 2023
Vazba:
pevná
Posty, které by tě mohly zajímat
žebříčky
7 nejlepších knih s romantikou od nenávisti k lásce

Romantické linky, kde se hlavní postavy nejdříve nenávidí, jsou něco speciálního! Všechny ty hádky, přimhouřené pohledy a samozřejmě… napětí všech druhů! Jestli mě něco dokáže udržet vzhůru do brzkých ranních hodin, tak je to právě tohle. Podívejte se na sedm knížek, které vás zaručeně nenechají spát. Pozor, v článku na vás můžou čekat spoilery! Znáte ten […]

blog
Vadí, nevadí: Romantika od nenávisti k lásce

O tom, že svět knihomolů je jedna velká kontroverze a konflikt, jsme se přesvědčili už v prvním článku ze série „vadí, nevadí“. Dneska se ale podíváme na palčivý problém jménem hate to love romantika – aneb jak tomu říkáme v HumbookTeamu #odnenávistiklásce. Je tahle romantická linka skvělá, nebo zoufale nerealistická? To se dozvíte vzápětí. Článek […]

videa
NEJ 3 páry podle romantické linky

Tadáááá! 🤩 Nový seriál na našem kanále, ve kterém vytáhneme naše nejoblíbenější články z blogu, aktualizujeme je podle momentální nálady a hodíme do videa. Startuje Ola a její 3 nejlepší páry ve 3 různých romantických linkách. Původní článek od Markét najdete tady.