Fourth Wing

Enter the brutal and elite world of a war college for dragon riders from USA Today bestselling author Rebecca Yarros

Twenty-year-old Violet Sorrengail was supposed to enter the Scribe Quadrant, living a quiet life among books and history. Now, the commanding general—also known as her tough-as-talons mother—has ordered Violet to join the hundreds of candidates striving to become the elite of Navarre: dragon riders.

But when you’re smaller than everyone else and your body is brittle, death is only a heartbeat away…because dragons don’t bond to “fragile” humans. They incinerate them.

With fewer dragons willing to bond than cadets, most would kill Violet to better their own chances of success. The rest would kill her just for being her mother’s daughter—like Xaden Riorson, the most powerful and ruthless wingleader in the Riders Quadrant.

She’ll need every edge her wits can give her just to see the next sunrise.

Yet, with every day that passes, the war outside grows more deadly, the kingdom’s protective wards are failing, and the death toll continues to rise. Even worse, Violet begins to suspect leadership is hiding a terrible secret.

Friends, enemies, lovers. Everyone at Basgiath War College has an agenda—because once you enter, there are only two ways out: graduate or die

Informace
Koupit
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
512
EAN:
9780349436999
Datum vydání:
2. 3. 2023
Vazba:
pevná
Posty, které by tě mohly zajímat
žebříčky
7 nejlepších citátů ze Čtvrtého křídla

Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat […]

žebříčky
7 nejlepších polibků v knihách

Ať už dáváte přednost fantasy, nebo radši čtete contemporary příběhy, je těžké najít dobrou romantickou linku. Naštěstí jsme vytvořili komplexní analýzu a máme pro vás seznam sedmi skvělých knih, které vás ohromí milostným příběhem na svých stránkách. A jako důkaz přikládáme sedm nejlepších polibků! Připomínáme, že tento článek může obsahovat spoilery. Čtěte tedy na vlastní […]

blog
Cosplay Čtvrté křídlo

Violet i Xadena ze Čtvrtého křídla jsme si okamžitě zamilovali. Ale možná ještě víc jsme si zamilovali ten svět, celou atmosféru Basgiathské válečné školy a draky 🥰🐉 Tyhle boží cosplayové fotky, skrz které na vás dýchne vibe téhle žhavé romantasy s hate to love romantickou linkou, zachytila a upravila @007lucinda. Violet Sorrengail si střihla @tessacarter_cosplay.