Curious Tides

Ninth House meets A Deadly Education in this gorgeous dark academia fantasy following a teen mage who must unravel the truth behind the secret society that may have been involved in her classmates’ deaths.

Emory might be a student at the prestigious Aldryn College for Lunar Magics, but her healing abilities have always been mediocre at best—until a treacherous night in the Dovermere sea caves leaves a group of her classmates dead and her as the only survivor. Now Emory is plagued by strange, impossible powers that no healer should possess.

Powers that would ruin her life if the wrong person were to discover them.

To gain control of these new abilities, Emory enlists the help of the school’s most reclusive student, Baz—a boy already well-versed in the deadly nature of darker magic, whose sister happened to be one of the drowned students and Emory’s best friend. Determined to find the truth behind the drownings and the cult-like secret society she’s convinced her classmates were involved in, Emory is faced with even more questions when the supposedly drowned students start washing ashore— alive —only for them each immediately to die horrible, magical deaths.

And Emory is not the only one seeking answers. When her new magic captures the society’s attention, she finds herself drawn into their world of privilege and power, all while wondering if the truth she’s searching for might lead her right back to Dovermere…to face the fate she was never meant to escape.

Informace
Koupit
Jazyk:
angličtina
Počet stran:
544
EAN:
9781665939270
Datum vydání:
3. 10. 2023
Typ:
Kniha
Posty, které by tě mohly zajímat
videa
NEJ 7 magických systémů

Tohle není jen nuda žebříček ve stylu tahle, tahle a tahle knížka má super magii. Marky vám každou tu magii popíše, komplet analyzuje a vypíchne to nej a Maky jí tam ještě přidala kočičky a pávy a další „bonusy“. Však to znáte, jak to Maky dělá. Původní články od Markét najdete tady a tady.

blog
Čarodějnice v knihách a seriálech

S knížkami je to jako s módou – trendy se vrací. Jednu dobu se s knihami a seriály s čarodějkami roztrhl pytel a pak je nahradili padlí andělé, upíři, vlkodlaci a nakonec víly. Teď to vypadá, že se kolo zase přetočilo na začátek a začíná se objevovat čím dál více knih i seriálů s čarodějnickou […]

žebříčky
7 nejlepších magických systémů v knížkách

Když se pouštíme do čtení fantasy knížek, očekáváme, že autor nebo autorka nám ukáží něco nového, nebo aspoň něco starého, ale obohatí to něčím, co nás překvapí nebo vykolejí. Prakticky na každé knize se něco takového najde, takže bylo těžké vybrat z nich jen pár. Nakonec jsem se zvládla rozhodnout a vybrat jich jenom osm. […]