Jak tvořit Humblok

Máte rádi diáře, ale toužíte po větší flexibilitě, než vám ty klasické nabízejí? Humblok je perfektní v tom, že se v něm nenacházejí žádná čísla, takže se zapisováním můžete začít kdykoliv. Navíc si stránky můžete libovolně přehazovat z místa na místo, protože nejsou sešité dohromady. Takže s ním vlastně můžete dělat cokoliv. A kdyby ani tohle nestačilo, tak se uvnitř nacházejí i různé stránky speciálně pro knihomoly – různé checklisty, Q&A, vyplňovačky, prostě cokoliv na co si vzpomenete. Vyplnit si ho můžete jakkoli se vám bude chtít. Já vám ukážu pár způsobů, jakým bych ho využívala já.

Začnu hned první stránkou. Zbytečně jsem v ní nic nekreslila. Myslím si, že tahle nálepka mluví za tisíc slov.

Pak jsem si nalistovala říjen a přehodila si ho na začátek (rovnou jsem si zpřeházela všechny měsíce, ať v tom pak později nemám nepořádek).

Zapsání samotného Humbooku nemohlo chybět.

Použila jsem brush pen, což je speciální pero, které reaguje na tlak. Když přitlačíte, dělá tlustší stopu, když jemně táhnete perem nahoru, tak dělá úzkou linku. Pro zvýraznění jsem objela okraje černou propiskou.

Pokud brush pen nemáte, tak to vůbec nevadí. Můžete použít techniku falešné kaligrafie, na kterou žádné speciální pomůcky nepotřebujete. Vezměte si obyčejnou propisku, fixu, tužku, cokoliv a napište, cokoliv potřebujete. Na místech, kde byste přitlačili (tahy směrem dolů), udělejte další linku o trochu vedle. A pak už jenom prostor vzniklý mezi dvěma linkami vybarvěte.

Experimentujte. Hrajte si. Dělejte, cokoliv se vám zachce. Nebojte se, že se vám něco nepovede. Prostě jeďte dál. Já jsem se třeba snažila upravit jeden z dělících archů a výsledek se mi nelíbí, ale jak říkají nápisy, bavila jsem se při tom. A to je to hlavní.

Dělící archy jsou dost volné a je na nich tak spousta prostoru k tvorbě. Můžete si vytisknout, vystřihnout a pak nalepit různé motivy. Třeba si můžete najít fanarty a přidat si je danému citátu. Dělící archy si také můžete ozdobit pomocí metalických fixek. Cokoliv. Fantazii se meze nekladou.

Já se snažila použít i vodovky, což nevyšlo úplně tak, jak jsem si představovala, protože dělící archy jsou navoskované a vodovky na nich příliš nedrží. Vodovky jsem použila i na klasický papír z Humbloku a to rozhodně nedoporučuji. Papír je dost tenký, takže se okamžitě propil a zkrabatil.

Při vyplňování týdenních přehledů ráda používám samolepky. Já si je vyrábím doma – digitálně si je nakreslím, vytisknu a ořežu. I vy si je můžete snadno udělat. Nakreslete si svůj motiv, vyfoťte, nebo naskenujte a pak si s ním chvíli hrajte ve vámi zvoleném programu. Dejte si více obrázků vedle sebe, vytiskněte na samolepkový papír a pak vystřihněte okolo.

Pokud se vám nechce s tímhle vším dělat, tak si svůj obrázek můžete jenom namalovat vedle a pak ho jenom vystřihnout a nalepit. Tím se vyvarujte toho, že by se vám obrázek ukázal i na druhé straně papíru.

Ráda si vždy píšu, kdy jsem co přečetla a kdy jsem si co koupila, nebo dostala. K zaznamenání přečtených knih používám samolepku knížky (kterou si ale snadno můžete sami namalovat), dovnitř si píšu, kolikátá kniha za rok to byla a okolo název a počet hvězdiček. Dovnitř se nemusí psát jen číslo, ale třeba počet hvězdiček, název knihy, autora nebo taky nic.

A k zaznamenávání nových přírůstků také používám motiv knihy, ale jiný. Já si vždy kreslím obrys knihy a dovnitř si píšu její název. Po přečtení pak knihu vybarvím. Mám tak přehled, kolik knih z těch co jsem si koupila, jsem dokázala přečíst.

Co Humbloku dodá ještě trochu více vás samotných je vlepování fotek, účtenek, lístků, vzkazů… všeho možného. Protože Humblok je celkem malý a po nalepení účtenky by mi tam nezbyl prostor, jsem se rozhodla použít ozdobnou washi pásku a na prostor pod účtenkou psát.

Není třeba používat jen jeden styl písma. Osobně ráda kombinuji výrazné písmo na důležité informace a hůlkové písmo na detaily.

Týdenní přehled si jednoduše můžete trochu přetvořit. Třeba takhle. Není třeba dbát daných hranic, vytvořte si nový vlastní layout. V tomhle případě bych pak používala už jen černou propisku a psala jak na bílé pozadí, tak na zelené.

Humblok jsem si dozdobila záložkou, protože nerada listuju a hledám, kde jsem skončila.

Při vyplňování Q&A a jiných doplňovaček se nebojte, použijte barvy, hrajte si. Když se vám něco třeba nepovede, pokuste se to nějak zakamuflovat. Nebo si udělejte srandu sami ze sebe. Mě se třeba povedlo splést si státnice s promocí (neptejte se, jak je to možné, taky to nechápu) a pak jsem ani nedokázala správně napsat název písničky.

Knižní bingo je skvělá věc, která vám pomůže přečíst knížky, které Vám hrozně dlouho ležely v knihovně. Protože kdo by si nechtěl vybarvit všechna políčka?

Nebo označit jakkoliv jinak.

Těším se, až uvidím vaše výtvory pod hashtagem #humblok. A než se zeptáte, kde Humblok seženete, tak klikněte buď na albatrosmedia.cz, nebo se na něj zajděte podívat do knihkupectví.

Zeptala jsem se, jak Humblok používají další členové HumbookTeamu

Endlessbibliophile

Humblok je pro mě tak trochu Goodreads v papírové podobě. Píšu si do něj, co jsem kdy přečetla a jak se mi to líbilo. Kromě minirecenzí často přidávám třeba i své oblíbené citáty a postřehy k tomu, co bych chtěla nebo měla přečíst dál. Do měsíčních přehledů si většinou vyplňuji data vydání knih, na které se těším, ale taky lhůty na recenze. A protože jinak bych to nebyla já, celý můj Humblok je laděný do fialova, plný barevných izolep a samolepek.

Radši knihu

Jsem velmi organizovaný a pracovitý člověk, který musí mít všechny svoje denní úkoly a deadliny přehledně sepsané, aby na něco nezapomněl. Humblok mi umožňuje si krásně následující týden naplánovat a zároveň nabízí prostor pro uchovávání vzpomínek, neboť většinou během plánování větších akcí, na které se těším, mám potřebu je alespoň trochu výtvarně pojmout. Jeho největším bonusem je tečkované pozadí, které je podle mě stokrát příjemnější než čtverečky či linky, protože neruší a zároveň vám pohlídá řádky.

předchozí
další
Markéta alias Mlovesreading

Čtu hodně. Kdekoliv, kdykoliv. Ať už jedu dvě zastávky tramvají, nebo třeba jenom čekám ve frontě. Pokud je tam romantika, nezáleží mi na žánru a nesnáším smutné konce. Miluju krásné…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *