10 důvodů, proč si přečíst Mlčící fontány

Ruta Sepetys by si právem zasloužila titul královny historické young adult. Už jste určitě všichni četli Potrhaná křídla z jazzových New Orleans, V šedých tónech ze sovětských gulagů i Sůl moře o potopení lodi Wilhelm Gustloff. Nejnovější kniha téhle skvělé autorky se jmenuje Mlčící fontány, odehrává se ve Španělsku během vlády generála Franca, a dostala od nás nálepku HumbookTip. Tady je deset důvodů, proč by vás rozhodně neměla minout:

1. Podle skutečných událostí

Ruta Sepetys se ve svých knihách věnuje úsekům historie, které si zaslouží víc pozornosti. Děj Mlčících fontán proto zasadila do padesátých let minulého století ve španělském Madridu. Kromě samotného příběhu se dočkáte propracovaného prostředí a po dočtení si tak lépe dokážete představit, jaký musel život ve Francově diktatuře být.

Fotky pochází z webu Vintag.es (podívejte se přímo tam na další obrázky)

2. Dvojitá porce romantiky

Tedy, aspoň oproti jiným knihám Ruty Sepetys. V hotelu Castellana Hilton se setkávají syn amerického ropného magnáta Daniel a pokojská Ana, která ze svého platu živí celou rodinu. Tihle dva na první pohled zcela odlišní mladí lidé k sobě mají překvapivě blízko. Ana ovšem skrývá nejedno tajemství a Daniel se do jejího postavení nedokáže tak docela vcítit… Mají i přes všechny překážky šanci na skutečnou lásku?

3. Fotky

Daniel miluje fotografii a jeho největším snem je dostat se na žurnalistickou školu se zaměřením právě na jeho milované fotky. Proto nás zachycování okamžiků objektivem fotoaparátu tak nějak provází celou knihou. A že je to pořádná jízda!

4. Všechno španělské

Kromě totalitního režimu dává Ruta Sepetys nahlédnout do atmosféry Madridu v padesátých letech. Dusná atmosféra prašných ulic v kontrastu s vyleštěnými klikami hotelu Castellana Hilton, kde sangria teče proudem vás donutí se doopravdy ponořit do dlouhých letních nocí… A možná přitom pochytíte i pár španělských slovíček a frází.

5. Různé úhly pohledu

Svůj prostor v Mlčících fontánách nedostávají jen Daniel s Anou, ale také jejich rodiny. Některé z krátkých kapitol vypráví Anina sestřenice Puri, která pracuje v místním sirotčinci, další zase její bratr Rafa, který se snaží ze svého nejlepšího kamaráda udělat opravdového toreadora. V knihách Ruty Sepetys totiž možná existuje jeden příběh, ale stovky způsobů, jak ho vyprávět.

6. Osmiletý výzkum

Ano, čtete správně. Přesně tolik let věnovala autorka studiu témat, která se v této knize objevují. A nejen proto výsledek stojí za přečtení. Před každým úsekem knihy najdete dokonce úryvek z dobových dokumentů nebo knih o daném tématu, abyste si dokázali lépe představit kontext.

7. Styl psaní na jedničku

Pokud jste už od Ruty Sepetys něco četli, jistě víte, že se slovy to opravu umí. Dokáže dát každé postavě její vlastní hlas, a přitom celý příběh vyprávět jednotně. Při čtení si jistě budete chtít založit spoustu nádherných citátů k mnoha různým tématům, ale také se  budete smát vtipným dialogům… Stručně řečeno už podle stylu psaní poznáte, že čtete nezapomenutelnou knihu.

Mlčení má taky svůj hlas.

8. Všem budete fandit

U málokteré knihy se tak moc nadchnu pro osudy postav, že jim při čtení doslova držím palce. Protagonisté Mlčících fontán to ovšem dokázali. Fandila jsem rozvíjejícímu se vztahu mezi Anou a Danielem, ale také všem ostatním charakterům, aby dostali příležitost žít život, o kterém sní a který si zaslouží.

9. Čtivé? Rozhodně ano!

Těch několik set stránek uteče jako voda, slibuju. Ruta Sepetys totiž rozjíždí hned několik dějových linek, které se proplétají a výborně doplňují, takže se pořád něco děje. A o skvělých postavách, prostředí i stylu psaní jsem tu snad mluvila dost na to, aby vám došlo, že to všechno budete hltat s nadšením a vyvalenýma očima…

10. TEN KONEC!?

Můžete si prosím někdo Mlčící fontány přečíst, ať si můžeme popovídat o tom, jak to dopadlo? Protože OMG! Ten konec!?

BONUS:

Jak jinak, mám vám od Oly vzkázat, že je to boží. Protože je to její HumbookTip a ty přece vždycky stojí za to, no ne?

předchozí
další
Marky alias Endlessbibliophile

Nikdo mi doufám neříká jinak než Marky. Ale myslím, že moje instagramové jméno @endlessbibliophile (nekonečná knihomolka) mě docela vystihuje. Čtu totiž všechno od návodů k pracímu prášku, přes fantasy až…

více
Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *